Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Namiot turystyczny - idealny wybór na letnie noce pod gołym niebem

22.07.2019 15:45 | 0 komentarzy | 623 odsłony | red

Materiał promocyjny

Wakacje all inclusive nie są w Twoim klimacie? Wolisz urlop na łonie natury z dala od cywilizacji? Nocowanie w namiocie plus bliski kontakt z przyrodą w malowniczym zakątku to idealny pomysł na weekend za miastem. Wybór “przenośnego domu”, w którym śpi się bezpiecznie i przyjemnie nie należy do najprostszych zadań. Na rynku znajdziemy co najmniej kilkaset modeli, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas zakupu namiotu turystycznego?

0
Namiot turystyczny - idealny wybór na letnie noce pod gołym niebem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wybrać idealny namiot turystyczny?

Wybierając namiot turystyczny, można stracić orientację w gąszczu parametrów. Jeżeli jednak szukamy niezawodnego modelu, wystarczy zwrócić uwagę na kilka właściwości, m.in.: wielkość, wagę, odpowiednią wentylację i konstrukcję. Wśród najpopularniejszych rozmiarów znajdziemy namioty dwuosobowe, trzyosobowe i czteroosobowe. Warto mieć też na uwadze dobrą wentylację, która zapewni użytkownikom komfortowe warunki i ustrzeże przed osadzaniem się pary wodnej na suficie namiotu. Istotnym parametrem jest też waga. Przy długich, pieszych wycieczkach nawet pół kilograma może być dodatkowym obciążeniem. Konstrukcję każdy z nas dobiera wg własnych preferencji - niektórzy wolą modele, które rozkładają się same, a część zdecydowanie wybierze namiot, który trzeba przyszpilić do podłoża.

Podstawowe modele w konstrukcji namiotów

Nie da się ukryć, że wszystkie namioty turystyczne są do siebie podobne, jednak  poszczególne modele różnią się detalami w budowie. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy: namioty z dachem dwuspadowym, wolnostojące (tzw. samonośne) wśród których wyróżniamy - typ igloo (kopułowy), półgeodezyjny i geodezyjny, a także modele tunelowe.

Model kopułowy czy tunelowy - który wybrać?

Wśród najpopularniejszych namiotów turystycznych wyróżniamy dwie konstrukcje - tunelową oraz kopułową. Pierwszy model  swoim wyglądem przypomina foliowy tunel, który opiera się na pałąkach wygiętych w półkola. Tę konstrukcję bardzo łatwo się rozstawia. Namiot kopułowy stawiamy na planie kwadratu, charakteryzuje się on dużą przestrzenią wewnątrz.

Najczęściej spotykane typy namiotów

Nie da się ukryć, że asortyment namiotów turystycznych jest bardzo szeroki. Poszczególne modele można podzielić m.in. ze względu na charakter wypadu, wielkość, stopień wodoszczelności, a także ze względu na inne parametry.  W ofercie dystrybutorów najczęściej spotkamy:

  • namioty plażowo-wędkarskie - to niewielkie modele, które są pozbawione przedniej ściany. Namioty tego typu służą przede wszystkim do osłony przed wiatrem i słońcem.
  • namioty kempingowe - są przeznaczone przede wszystkim do wykorzystania na biwaku. Dostępne w wielu wariantach, służą do snu i przebywania w nich w ciągu dnia.
  • namioty trekkingowe - idealny wybór do turystyki górskiej i na krótsze wyjazdy. Charakteryzują się lekką konstrukcją i dobrą wodoodpornością.
  • namioty całoroczne - te modele są najbardziej zaawansowane. Można z nich korzystać o każdej porze roku, są szczelne i wodoodporne, z drugiej strony ich cena jest dość wysoka.

Wybór odpowiedniego koloru

Wbrew pozorom wybór koloru namiotu jest bardzo istotny, choć wiele osób nie przywiązuje do tego wagi. Warto zapamiętać, że jaskrawe barwy przyciągają dużo latającego robactwa. Zdecydowanie szybciej przyciągają też wzrok, a przecież odpoczywając na łonie natury, chcemy uniknąć ciekawskich spojrzeń.

Podczas wyboru odpowiedniego modelu powinniśmy wziąć pod uwagę jego wielkość, konstrukcję, a także parametry nieprzemakalności. Producenci z pewnością przekażą nam też inne właściwości, jednak aby namiot spełnił nasze oczekiwania, wystarczą te trzy podstawowe informacje. Idealnie dobrany model może spełniać funkcje domu, w którym śpi się bezpiecznie i przyjemnie.

Materiał promocyjny