Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czy warto stosować spirulinę?

22.07.2019 14:58 | 0 komentarzy | 823 odsłony | red

Materiał promocyjny

Spirulina w ostatnim czasie stała się niezwykle popularna. Ma to miejsce głównie przez wysoką wartość odżywczą – spirulina jest źródłem pełnowartościowego białka, witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Czy warto wdrożyć ją do diety? Czy może pomóc w dolegliwościach chorobowych lub usprawnić funkcjonowanie organizmu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

0
Czy warto stosować spirulinę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spirulina – co to jest?

Spirulina jest rodzajem mikroskopijnych, niebiesko-zielonych alg z grupy sinic. Glony te występują pod różną postacią – mogą być sproszkowane lub sprasowane i skondensowane w tabletki. Mają ciemnozieloną barwę. Naturalnie rodzaj tych alg występuje najczęściej w słodkowodnych warunkach – np. jeziorach czy bagnach. Niemniej spotkać go można także w wodzie słonej – np. w morzu czy mieszanej. Do celów handlowych rozpoczęto produkcję spiruliny z alg hodowanych. Szacuje się bowiem, że jej produkcja roczna wynosi obecnie ponad 3 tys. ton suchej masy.

Właściwości zdrowotne spiruliny

Spirulina jest bogatym źródłem białka, a także licznych witamin – zwłaszcza tych z grupy B, E i beta-karotenu. Nie brakuje w niej również minerałów: żelaza, sodu, manganu, fosforu, cynku, miedzi, selenu. Na uwagę zasługuje również fakt, że spirulina jest najbogatszym, znanym obecnie źródłem GLA (kwasy γ-linolenowego) w diecie człowieka.

Spirulina ma szeroki wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Stymuluje odporność, hamuje głód, usprawnia pracę układu nerwowego, ma właściwości antyoksydacyjne, obniża glikemię po posiłkową oraz redukuje poziom złego cholesterolu, korzystnie wpływa na pracę tarczycy, hamuje wzrost komórek nowotoworowych.

Obecnie, na podstawie licznych badań naukowych, uważa się, że spirulina może pomóc w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia wielu chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, choroby układu krwionośnego czy otyłość.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Spirulina - dlaczego warto jeść algi?

Jak stosować spirulinę?

Spirulinę możesz zakupić w tabletkach, które należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub ulotce. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup spiruliny w proszku, możesz wykorzystać ją na wiele sposobów. Oto przykładowe przepisy na potrawy ze spiruliną!

  • Zielone smoothie – zmiksuj jarmuż, jabłka, seler naciowy, pomarańczę i dodaj łyżeczkę spiruliny. Możesz też zmienić owoce i np. dodać kiwi, gruszkę albo banana.
  • Sok wielowarzywny – wyciśnij sok z ulubionych warzyw, np. buraka, selera, pietruszki, pomidorów czy marchwi, a następnie dodaj łyżeczkę spiruliny.
  • Pasta jajeczna ze spiruliną – zamiast decydować się na gotowe pastelle, zrób swoją własną. Ugotowane jaja zblenduj z dodatkami (np. suszonymi pomidorami i słonecznikiem), a następnie dodaj łyżeczkę spiruliny i przypraw do smaku.
  • Guacamole – zblenduj awokado z sokiem z cytryny i czosnkiem, przypraw do smaku i dodaj spirulinę.

Podsumowując, spirulina to bardzo zdrowy suplement, który warto wdrożyć do swojej diety. Ma liczne właściwości prozdrowotne, a zastosowanie jej w posiłkach nie jest trudne. Zainspiruj się i wzbogać swoją dietę tym intensywnie zielonym dodatkiem!

 

Materiał promocyjny