Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Coraz bliżej rozbudowy węzła byczyńskiego

13.07.2019 06:34 | 23 komentarze | 6 938 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Stalexport Autostrady Małopolska przymierza się do rozbudowy węzła autostradowego na granicy Jaworzna i Chrzanowa. Mieszkańcy domów na osiedlu Kąty, bezpośrednio sąsiadujących z węzłem, pierwsi odczują przebudowę. Stalexport zapowiada wywłaszczenia niektórych działek.

23
Coraz bliżej rozbudowy węzła byczyńskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inwestycja może ruszyć za rok lub dwa. Dokładny termin jej realizacji nie jest znany, bo przygotowania do rozbudowy ślimaczą się ze względu na długie procedury uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych.

Obecnie Stalexport ubiega się o decyzję środowiskową. Dopiero po jej uzyskaniu będzie mógł powstać pełen projekt techniczny inwestycji. Niemniej koncepcja rozbudowy jest już gotowa. W piątek w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie, na wniosek radnego Romana Madejskiego, odbyło się spotkanie z przedstawicielami inwestora. Uczestniczący w nim mieszkańcy mieli okazję obejrzeć plany przebudowy i dowiedzieć się o kolejnych etapach inwestycji. Już wiadomo, że rozpocznie się ona od przesunięcia drogi w kierunku zabudowań. Przedstawiciele Stalexportu nie chcieli się natomiast wypowiedzieć na temat planów zamknięcia węzła balińskiego po rozbudowie węzła byczyńskiego, o czym mówi się głośno od lat.

- Na tym spotkaniu możemy wypowiadać się tylko w kwestiach technicznych dotyczących przebudowy węzła byczyńskiego - usłyszeli uczestnicy spotkania od przedstawiciele inwestora.

Potwierdzili jednak, że Stalexport po przebudowie węzła byczyńskiego przewiduje usytuowanie tu punktów poboru opłat za wjazd na autostradę. Chodzi bowiem o uszczelnienie płatnej drogi A-4, której Stalexport jest koncesjonariuszem do 2027 roku. To oznacza, że w przyszłości, by wjechać na autostradę od strony Jaworzna w kierunku Krakowa (by np. wyjechać zjazdem w Trzebini), trzeba będzie uiścić opłatę. To oznacza wzmożenie ruchu samochodowego na ulicy Śląskiej, którą pojadą kierowcy, chcący uniknąć opłat.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "Przełomu".