Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Czy wakacje bez plastiku są możliwe? Letni challenge

03.07.2019 19:30 | 0 komentarzy | 1 770 odsłona | Agnieszka Filipowicz

Wakacje bez plastiku. Takie wyzwanie proponują - związek gospodarki komunalnej i chrzanowskie wodociągi. Wyzwanie jest ekologiczne, ale trudne. Zważywszy, że w Polsce zużywa się 3,5 mln ton plastiku rocznie.

0
Czy wakacje bez plastiku są możliwe? Letni challenge
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związek komunalny utworzył na Facebooku wydarzenie "Wakacje bez plastiku". Termin jest nieprzypadkowy. 3 lipca to dzień bez foliówki, a lipiec to miesiąc bez plastiku. Między innymi - bez kupowania wody mineralnej w plastikowych butelkach. A to w Polsce niemal norma. Czy możliwa jest zmiana tych nawyków?

- Żyjemy w świecie zdominowanym przez plastik, ale można próbować się uniezależnić od niego. Na przykład dziś jadę na kilka dni wypoczynku i wodę do picia zabrałem w szklanej butelce, a nie plastikowej - mówi Tadeusz Arkit, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie, współorganizator akcji, zachęcając do udziału w akcji.

Dziś z plastikiem jednak trudno się rozstać. A statystyki są przytłaczające. Szacuje się, że tylko 5-10 proc. światowego plastiku podlega recyklingowi. Ponad 30 proc. trafia na wysypisko, a około jedna trzecia do oceanów.
Jak długo trwa rozkład plastikowych śmieci?
- plastikowa torba 10-1000 lat
- torba na zakupy 10-20 lat
- styropianowy kubek - 50 lat
- plastikowy kubek jednorazowy, talerz - 400 lat.