Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Akumulator samochodowy- Jak prawidłowo o niego dbać? Dlaczego prąd ucieka na postoju?

03.07.2019 12:12 | 0 komentarzy | 1 777 odsłona | red

Materiał promocyjny

Jeżeli akumulator użytkowany jest w sposób prawidłowy, może działać sprawnie w samochodzie nawet przez kilka lat. Niestety wielu kierowców zapomina, że akumulator to po silniku serce samochodu. Bez niego tak naprawdę nigdzie nie dojedziemy. W jaki sposób należy więc prawidłowo dbać o akumulator przez cały rok? Jakie parametry regularnie należy sprawdzać?

0
Akumulator samochodowy- Jak prawidłowo o niego dbać? Dlaczego prąd ucieka na postoju?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak często należy wymieniać akumulator?

Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od jakości jego użytkowania. Najczęściej niestety kierowcy przypominają sobie o istnieniu akumulatora dopiero w momencie, kiedy samochód nie chce odpalić. Z jednej strony przypomnienie nastąpić może wówczas, kiedy samochód nie chce odpalić lub wtedy, kiedy nie idzie go w żaden sposób nawet otworzyć. W takim wypadku konieczna jest wymiana baterii na zupełnie nową, gdyż w pełni rozładowany akumulator raczej rzadko nadaje się do dalszej eksploatacji. W przypadku standardowych akumulatorów czas użytkowania to najczęściej około 6 lat. Długość czasu uzależniona jest od tego, czy samochód jest garażowany oraz od tego, w jakim stopniu kierowca przykłada się do zachowania jego dobrej kondycji. W przypadku akumulatorów, które służą do jazdy na długich trasach, ich żywotność może wynieść nawet 8 lat.

W jaki sposób należy dbać o akumulator?

Regularne doładowywanie akumulatora

Kierowcy, którzy nieczęsto wyjeżdżają samochodem, powinni co jakiś czas doładowywać akumulator. W przypadku nowych samochodów alternator obciążony nadmiarem elektroniki nie jest w stanie nadążyć z dostawą prądu do akumulatora, dlatego często się on rozładowuje. W przypadku, kiedy akumulator przez dłuższy czas będzie w stanie niedoładowania, na powierzchni jego płyt powstanie zasiarczenie prowadzące do jego szybkiej destrukcji. Akumulator należy doładowywać wówczas, kiedy jego napięcie spada poniżej granicy 12,5 wolta. Jeżeli samochód przez wiele tygodni pozostaje w stanie spoczynku w garażu, korzystną inwestycją wydaje się zakup ładowarki funkcją ładowania podtrzymującego.

Powolne ładowanie akumulatora

Tylko nowoczesne akumulatory zabezpieczone w funkcje, takie jak start-stop znoszą łagodnie szybkie ładowanie. Prąd, którym ładujemy akumulator, nie powinien przekraczać 1/10 pojemności akumulatora. Oznacza to, że bateria, która ma pojemność 60 Ah nie może być ładowana prądem większym, niż 6 amperów. Kiedy nasza ładowarka ma opcje wybierania ładowania szybkiego lub wolnego, warto wybierać ładowanie wolne.

Niekręcenie rozrusznikiem

Długotrwałe kręcenie rozrusznikiem i podejmowanie rozpaczliwych prób odpalenia samochodu szkodzi nie tylko akumulatorowi, ale także rozrusznikowi, którego koszt naprawy jest nieporównywalnie wyższy, niż koszt wymiany akumulatora.

Zachowywanie czystości akumulatora

Jeżeli na akumulatorze znajduje się warstwa brudu, znacznie szybciej będzie dochodziło do szybszego rozładowywania się baterii. Dzieje się tak na skutek wytwarzania się tak zwanych prądów pełzających.

Konserwacja i czyszczenie klem

Zarówno klemy, jak i inne akcesoria do akumulatorów znajdują się np. tutaj. Dzięki asortymentowi zamieszczonemu w sklepie dbanie o akumulator i naprawa drobnych usterek staje się szybka i bezproblemowa. Zaśniedzenia na klemach to jeden z głównych powodów braku możliwości wprawienia rozrusznika w ruch. Wszystko to sprawia, że o klemy warto dbać, a w przypadku ich destrukcji wymienić.

Odpowiedni dobór akumulatora do samochodu

Nigdy nie należy kupować do swojego pojazdu akumulatora mniejsze niż zalecany. Lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup nieco silniejszego egzemplarza. Zastosowanie akumulatora o nieco większej pojemności, niż zalecana z pewnością poprawi rozruch samochodu.

Usunięcie ,,złodziei'' prądu

Zestaw głośnomówiący, alarm, czy radio pobierają ogromne ilości prądu. Jeżeli prądu na postoju ubywa zbyt szybko, warto nie tylko na bieżąco monitorować spadki, ale także usunąć wszelkie dodatki w  samochodzie, takie jak alarm, gdyż to one mogą na postoju doprowadzać do szybkiego rozładowywania się baterii.

Uciekający prąd z akumulatora na postoju

Wartość prądu, jaka notowana jest na postoju, zależy tak naprawdę od wyposażenia danego pojazdu. Jeżeli posiadamy zaawansowany technologicznie pojazd, prąd będzie uciekał znacznie szybciej, niż w samochodzie, w którym twórcy nie wprowadzili zaawansowanych technik i udogodnień. Jak już wcześniej było wspomniane, za zbyt szybkie rozładowywanie się akumulatora na postoju odpowiadają dodatkowe udogodnienia, takie jak alarm, czy włączone światło. Za nawet dziesięciokrotnie wyższy pobór prądu odpowiadają także systemy elektrycznego sterowania szybami. Aby dokładnie sprawdzić, który obwód może być odpowiedzialny za rozładowywanie się baterii, po kolei wyjmujemy bezpieczniki. Wcześniej należy zadbać także o odłączenie radia. W wielu przypadkach to właśnie radio jest główną przyczyną uciekania prądu. W większości przypadków jednak przyczyną okazuję niezwykle prozaiczna rzecz, taka jak niedokręcenie klemy. Kierowcy powinni być więc szczególnie uważni.

Uzupełnienie poziomu elektrolitu w akumulatorze

Poziom elektrolitu zazwyczaj gwałtownie obniża się w samochodzie podczas jazdy w wysokich temperaturach. W takich sytuacjach tak zwanie parowanie wody z elektrolitu jest wyjątkowo silne. Jeżeli wspomnianego elektrolitu jest w samochodzie za mało, wówczas dochodzi do znacznego podwyższenia kwasowości w baterii. Prowadzi to do szybkiego rozładowania się akumulatora oraz do całkowitej jego destrukcji. W jaki sposób można uzupełnić poziom elektrolitu w akumulatorze? Pomocna może okazać się w tym woda destylowana. Warto jednak nadmienić, że akumulatory bezobsługowe nie wymagają absolutnie żadnego uzupełniania elektrolitu.

Materiał promocyjny