Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

W Tenczynku jubileusz ze znaczkiem

28.06.2019 21:56 | 0 komentarzy | 3 556 odsłony | Alicja Molenda

Na 10 morgach frankońskich 13 maja 1319 roku ulokował kasztelan Nawój z Morawicy wioskę Tenczynek. Od tego czasu minęło 700 lat.

0
W Tenczynku jubileusz ze znaczkiem
Znaczek upamiętniający ród Tęczyńskich odsłonięty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zacni goście, duża dawka porywającej historii rodu Tenczyńskich i piękny znaczek pocztowy na jubileusz. Do tego koncert chóru Cantate Anima, który śpiewa tu już 30 lat. Tak wyglądała dziś inauguracja święta wioski, która mogłaby być miasteczkiem (ma 3,6 tys. mieszkańców).

Tęczynek czy Tenczynek - tę wątpliwość m.in. rozwiała Anna Łukasik, niestrudzona badaczka i kronikarka dziejów wioski, autorka jej 450-stronicowej historii.

Zuzanna Kurtyka, żona tragicznie zmarłego miediewisty - profesora Janusza Kurtyki, opowiedziała jak powstawały jego naukowe prace poświęcone rodowi Tenczynskich i jak bliska była mu ta miejscowość.

Niespodziankę sprawiła mieszkańcom i miłośnikom historii, a także filatelistom Poczta Polska. Z okazji 700-lecia podkrakowskiej wsi Tenczynek w nakładzie 150 tys. egz. wydała okolicznościowy znaczek wartości 3,3 zł,  upamiętniajacy wywodzący się stąd i zasłużony ród. Dziś znaczek trafił do obiegu. Podczas uroczystego spotkania odsłonili go: krzeszowiczanin, minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk, Grzegorz Kurdziel -  wiceprezes Poczty Polskiej ds. sprzedaży - tenczynian - jak powiedział - z dziada pradziada. A także: starosta krakowski Wojciech Pałka i burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk. Gospodarzem imprezy był sołtys Jerzy Wnęk.

O Tenczynku dużo więcej w najbliższym wydaniu gazety. A na Przełomowym profilu na FB fragment koncertu chóru Cantate Anima.

Ludzie:

Andrzej Adamczyk

Andrzej Adamczyk

Polski polityk i samorządowiec.