Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Lokata czy inwestycje, czyli jak odkładać pieniądze?

27.06.2019 13:53 | 0 komentarzy | 1 204 odsłona | red

Materiał promocyjny

Dysponujesz większą sumą pieniędzy. I chcesz, aby gotówka ta została zainwestowana. Nie wiesz jednak, co będzie dla Ciebie korzystniejsze. Złożenie środków na lokacie w banku, czy raczej zainwestowanie tych pieniędzy. Poniżej znajdziesz nasze wskazów i podpowiedzi, które pomogą podjąć Ci właściwą decyzję.

0
Lokata czy inwestycje, czyli jak odkładać pieniądze?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lokaty bankowe, czyli pieniądze, które zarabiają

Złożenie pieniędzy na lokacie to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, zdecydowanie większe niż gdyby były one umieszczone po prostu w domu. Zabezpieczeniem jest tutaj gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie ten podmiot odpowiada za wypłatę depozytów do równowartości 100 tys. euro. I co ważne, nawet w sytuacji, gdyby dany bank miał problem z wypłaceniem gotówki, zostanie ona przekazana właśnie z tego źródła. Warto o tym pamiętać!

Lokata to też godna uwagi opcja dla wszystkich, którzy nie potrzebują zgromadzonej gotówki przez dłuższy czas. Wiedzą, że mogą ją pozostawić w banku na kilka miesięcy, a nawet lat. Nie jest to jednak jedyna możliwość. W sytuacji, kiedy jednak zechcą skorzystać ze swoich pieniędzy, mogą je wyciągnąć, ale prawdopodobnie będzie się to wiązać z utratą całości lub części odsetek. Tak zgromadzone pieniądze będą swego rodzaju finansową poduszką bezpieczeństwa. Lokata pomoże Ci szybko wyjść z trudniejszej sytuacji wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować.

Inwestowanie pieniędzy – kiedy warto?

Oprócz lokaty bankowej można też zdecydować się na zainwestowanie pieniędzy, czyli po prostu spożytkowanie ich na konkretny cel. Zakup mieszkania, działki budowlanej, czy rozbudowa aktualnej działalności gospodarczej o nowe środki trwałe to tylko kilka pomysłów. Zalicza się je do tzw. inwestycji realnych. Do tych portfelowych tymczasem należy inwestowanie kapitału w projekty, np. zakup papierów wartościowych różnych podmiotów.

Każdy sposób inwestowania ma jednak swoje wady i zalety. W przypadku inwestycji w mieszkania wadą jest, chociażby to, że nieruchomości takie w naszym kraju są po prostu bardzo drogie. Dodatkowo trzeba się tutaj liczyć z kosztami dodatkowymi, takimi jak podatki, naprawy czy inne opłaty. Plusem jest natomiast to, że każdy zainteresowany może wybierać wśród wielu różnych obiektów.

Materiał promocyjny