Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Agroturystyka i samorządy

26.06.2019 13:44 | 0 komentarzy | 599 odsłon | red

Materiał promocyjny

To jest kolejne zagadnienie, w którym można postawić pytanie - co było pierwsze? Jajko, czy kura? Do czyjej świadomości najpierw dotarło pojęcie "agroturystyka"? W naszym kraju do szerszej świadomości na pewno zaczęło docierać dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

0
Agroturystyka i samorządy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aczkolwiek początki agroturystki mieliśmy już na Wybrzeżu i Pogórzu. Chociaż sprowadzało się to najczęściej do udostępniania pokoi gościnnych turystom, czyli tak zwanych kwater prywatnych. Z początkiem nowego tysiąclecia agroturystyka zaczęła się dosyć szybko rozwijać w innych polskich regionach między innymi na Warmii i Mazurach oraz w Mazowieckiem.

Paradoksy

Mimo tego, że agroturystka w Polce z początkiem nowego tysiąclecia zaczęła się rozwijać wręcz lawinowo, to do tej pory tego określenia nie doczekaliśmy się w żadnej z polskich ustaw, nawet w... Ustawie o usługach turystycznych.

Owszem funkcjonuje pojęcie turystyki wiejskiej albo pokoi gościnnych, ale tego sformułowania nigdzie nie ma w ważnych ustawach.

Mimo to właściciele i animatorzy agroturystyki wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli zakładać własne stowarzyszenia, w tym ogólnopolską Polską Federację Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne". Powstało niemało stowarzyszeń regionalnych.

Mimo to nadal nie mamy w naszym kraju przejrzystego prawa związanego z prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych. Warto byłoby w tym względzie znowelizować Ustawę o usługach turystycznych.

Samorządy

Samorządy, różnie traktują agroturystyką, zwłaszcza niektóre lokalne. Część z nich bowiem nie zauważa promocyjnego aspektu wspierania gospodarstw agroturystycznych, część z nich nie jest nadal przygotowana do tego wspomagać konkretną wiedzą właścicieli takich obiektów, zwłaszcza w aspekcie załatwiania istotnych formalności, choćby związanych z opodatkowaniem.

Oczywiście to kwestia tego, w jakim regionie funkcjonuje dane gospodarstwo. W samorządach Warmii i Mazur, w wydziałach związanych z promocją, agroturystyka należy na ogół do priorytetów.

Jako ważną markę traktuje agroturystyką większość samorządów wojewódzkich, będąc nawet koordynatorami ważnych imprez lub konkursów związanych z tą branżą. Lokalnych gospodarzy motywują do uczestnictwa nie tylko w festynach ale na przykład w sieciach kulinarnych. Do takich należy Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Dużą rolę w koordynowaniu działań związanych z agroturystyką odgrywa część regionalnych organizacji turystycznych związanych na ogól personalnie z samorządami wojewódzkimi.

Fot.: Agnieszka Bil

Materiał promocyjny