Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak poznać odpowiedź na pytanie, kto jest ojcem?

25.06.2019 11:06 | 0 komentarzy | 646 odsłon | red

Materiał promocyjny

Ustalenie biologicznego ojcostwa jest istotne ze względu na kwestie nie tylko emocjonalne, ale również prawne, gdyż właśnie na ojcu spoczywa obowiązek wychowania potomstwa bądź płacenia alimentów na rzecz dziecka. Z tych przyczyn warto poznać, kto tam naprawdę jest ojcem. Można tego dokonać za pomocą badania genetycznego.

0
Jak poznać odpowiedź na pytanie, kto jest ojcem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Test na ojcostwo - sądowo i prywatnie

Ojcostwo ustala się na podstawie badania genetycznego, które opiera się na porównaniu ze sobą DNA dwóch osób - dziecka i domniemanego ojca. Taką analizę można wykonać na zlecenie sądu  i równie wiarygodnie na drodze prywatnej.

 

Sądowe ustalenie ojcostwa wymaga wszczęcia postępowania, w którym sąd decyduje, czy aktualne poszlaki są wystarczające, aby potwierdzić bądź zaprzeczyć ojcostwu i w razie potrzeby zleca wykonanie testu na ojcostwo. W tym przypadku całe badanie wykonywane jest na wyznaczonym przez sąd ośrodku medycznym, a próbki analizowane są przez laboratorium genetyki sądowej. Istotną praktyką jest pobranie próbek DNA nie tylko od dziecka i mężczyzny, ale również od biologicznej matki dziecka. Ponadto, należy pamiętać, że koszty badania i procesu sądowego pokrywa strona przegrana.

 

Dlatego wiele osób w pierwszej kolejności decyduje się na znacznie tańsze prywatne testy na ojcostwo. Nie są one uznawane jako pełnoprawny dowód w sądzie, jednak mogą stanowić istotną przesłankę do wszczęcia postępowania. A co ważniejsze jeśli wynik testu nie jest zgodny z podejrzeniami, unika się niepotrzebnych wypraw do sądu, stresu oraz zaburzeń rodzinnego porządku.

Jak wykonać prywatny test na ojcostwo?

Test na ojcostwo jest jednym z badań oferowanych przez platformę diagnostyczną Zdrowegeny.pl i jest dostępny w dwóch wariantach - poprzez realizację w punkcie pobrań bądź wysyłkowo. W obu przypadkach wystarczy zakupić badanie poprzez stronę internetową. Decyzja odnośnie dokładnego wyboru badania uzależniona jest od istotnego czynnika, a mianowicie posiadania zgody prawnych opiekunów dziecka na przystąpienie do badania - bez takiej zgody możliwa jest jedynie realizacja wysyłkowa.

 

Wysyłkowy test na ojcostwo wyróżnia się tym, że jest realizowany anonimowo. Po kupieniu badania otrzymuje się niewielką przesyłkę zawierającą wszystkie potrzebne dokumenty oraz dokładne wyjaśnienie, jak przeprowadzić pobranie materiału genetycznego. Jedną możliwością jest pobranie wymazów za pomocą wymazówek. Można również wysłać do laboratorium przedmiot należący do jednej z osób, którą chcemy zbadać. Jest to tzw. mikroślad, którym mogą być obcięte paznokcie, niedopałek papierosa, smoczek dziecięcy czy też zużyty pasek do glukometru. Co ważne, w wersji anonimowej nie podaje się danych osób, których DNA jest porównywany - analiza polega po prostu na porównaniu próbki A z próbką B.

 

Niezależnie od wariantu testu na ojcostwo wynik jest tak samo wiarygodny - w badaniach prywatnych, gdy pobiera się DNA od matki, wykonuje się porównanie większej ilości fragmentów DNA (zazwyczaj 24 markery genetyczne). O potwierdzeniu ojcostwa w 99,9999% mówi się, gdy wszystkie 24 pary markerów genetycznych są ze sobą zgodne. Brak tej zgodności w co najmniej 4 markerach całkowicie wyklucza bycie ojcem.

Materiał promocyjny