Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ratownicy pilnują pustego basenu, plażowicze kąpią się przy zakazie

22.06.2019 14:10 | 11 komentarzy | 8 433 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Dziś ośrodek Chechło oficjalnie rozpoczął sezon letni. Przed południem tłumów nie było, ale z każdą godziną plażowiczów przybywało. Tym bardziej dziwiła ustawiona przy plaży tablica z informacją o zakazie kąpieli.

11
Ratownicy pilnują pustego basenu, plażowicze kąpią się przy zakazie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak sprawdziliśmy, zakaz rzeczywiście obowiązuje przy plaży. Okazuje się jednak, że na kąpiel wyznaczono miejsce - basen o długości 12 na 50 metrów między pomostami, przy tzw. strukturze widokowej. Tam właśnie znajduje się stanowisko ratowników. Około godziny 11 basen był pusty, tymczasem coraz więcej osób zaczynało wchodzić do wody przy plaży, nie bacząc na zakaz.

Zdaniem Tomasz Woźniczki, który dziś odwiedził Chechło wraz ze swoim bratankiem, takie odgórne decyzje tylko skłaniają ludzi do lekceważenia zakazów.

- Przecież tu, blisko piaszczystej plaży, większość osób wypoczywa i wchodzi do wody - komentował. Nie on jeden.

Ratownik, z którym rozmawialiśmy, bezradnie rozkładał ręce.
- Gmina zgłosiła kąpielisko w tym miejscu. Nic nie możemy zrobić. Kąpiący się przy plaży czynią to na własną odpowiedzialność - tłumaczy.

Dlaczego kąpać można się tylko w miejscu, w którym nikt kąpać się nie chce? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do burmistrza Trzebini. Jarosław Okoczuk wyjaśnia, że kąpielisko w tym miejscu przewidział projektant i tak zostało ono zgłoszone do Polskich Wód oraz wojewody. To stało się jesienią zeszłego roku, zanim objął funkcję burmistrza.

- Zdaję sobie sprawę że większość osób kąpie się przy plaży. Dlatego mam zamiar wystąpić w kolejnym sezonie o poszerzenie miejsca dozwolonego do kąpieli. Oczywiście, będzie to wiązało się z większą liczbą ratowników, a co za tym idzie - kosztami zarządzania kąpieliska - tłumaczy.

Dziś bezpieczeństwa na pustym basenie strzegło trzech ratowników.