Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Gorący nabór do szkół. Dużo chętnych, za mało miejsc

12.06.2019 07:40 | 15 komentarzy | 6 332 odsłon | Alicja Molenda

Trzebiński "ekonomik" najprawdopodobniej nie będzie w stanie przyjąć do klas I technikum wszystkich chętnych absolwentów podstawówek i gimnazjów. Takiego zainteresowania nikt się nie spodziewał.

15
Gorący nabór do szkół. Dużo chętnych, za mało miejsc
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lokalne szkoły średnie mogłyby przyjąć dwa razy więcej uczniów niż w poprzednich latach, ale tylko w sytuacji, gdyby zainteresowanie nimi było równomierne. I jak informuje Ewa Szydłowska-Koryczan, dyrektor wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, we wszystkich są jeszcze wolne miejsca, z wyjątkiem ZSE-CH w Trzebini. Tutaj chętnych do technikum jest trzy razy więcej niż w poprzednich latach. Szczególnie oblegane kierunki to m.in. technik spedytor i technik eksploatacji portów lotniczych. Chcąc przyjąć wszystkich chętnych, trzeba by dla nich otworzyć 15 oddziałów klas pierwszych, a to raczej niemożliwe.

Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał, podobnie jak tego, że dużo więcej absolwentów jest w tym roku zainteresowanych uczęszczaniem do II LO w Chrzanowie niż do I LO w Chrzanowie.

- Trudno te zjawiska naborowe jakoś racjonalnie wytłumaczyć, ale takie są decyzje młodzieży. Obserwujemy też, że uczniowie kończący podstawówkę mają zupełnie inne zainteresowania niż absolwenci gimnazjów - mówi Ewa Szydłowska-Koryczan.

W najbliższy czwartek zarząd powiatu wraz z dyrektorką "ekonomika" Renatą Bębenek będą się zastanawiać, jak rozwiązać sytuację. W ekonomiku jest za mało sal lekcyjnych, za mało nauczycieli specjalistów mogących uczyć na obleganych kierunkach.

Wicestarosta Bartłomiej Gębala, podobnie jak Renata Bębenek, dyrektor ZSECh w Trzebini jeszcze niedawno wspominali, że zależy im, aby chętnych do uczenia się w atrakcyjnych zawodach technicznych takich jak technik logistyk, nie zawieść. Teraz muszą zmierzyć siły na zamiary.

Do poniedziałku kandydaci do szkół średnich mieli czas zerejestrować się w elektronicznym systemie naboru i wskazać szkołę pierwszego wyboru.

Tak więc w tym roku wakacje niekoniecznie będą dla szkół czasem beztroski organizacyjnej, o niektórych absolwentach podstawówek i gimnazjów już nie wspominając.

Ilu uczniów wskazało poszczególne szkoły prowadzone przez powiat chrzanowski jako placówki pierwszego wyboru?
ZSTU w Trzebini 218
ZS w Libiążu 148
ZSECH w Trzebini 471
I LO w Chrzanowie 394
II LO w Chrzanowie 471
PCE w Chrzanowie 223

...