Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Artystyczne malowanie ścian kontra tapetowanie

30.05.2019 14:44 | 0 komentarzy | 981 odsłon | red

Materiał promocyjny

Ściany domu pełnią ogromne znaczenie przy aranżacji wnętrza. To, co na nich się pojawi, może w znaczący sposób przekształcić przestrzeń i nadać jej charakteru. Jak to zrobić? Do wyboru mamy farby lub tapety. Wprawdzie farby kojarzą się z jednokolorową warstwą, ale dzisiaj poruszymy inny temat, a mianowicie artystycznego malowania ścian kontra kładzenie tapety. Okazuje się, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kolory i dekoracje mają ogromne znaczenie dla naszej przestrzeni. Do ciemnego pokoju rekomendowane są jasne kolory ścian, w przypadku dużych pomieszczeń nie ma właściwie żadnych ograniczeń – możemy zastosować ciemne tapety z efektownym wzorem lub zastosować oryginalne malowidło na ścianie. Zarówno tapeta, jak i artystycznie pomalowanie ściany mają niewątpliwie walory estetyczne, ale przy wyborze powinniśmy się kierować takimi czynnikami jak łatwość stosowania, ceny, a szczególnie rodzajem powierzchni, na jakiej będziemy pracować.

0
Artystyczne malowanie ścian kontra tapetowanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powierzchnia

Tapeta może zamaskować drobne pęknięcia, resztki farb, tapet, naklejek czy nieestetyczne przebarwienia na ścianie. W przypadku farby powierzchnia musi być idealnie gładka, równa i odpowiednio przygotowana. Dlatego też tapetowanie uchodzi za szybszą praktykę, jeśli mowa o samej powierzchni. Sytuacja się zmienia przy próbie jej ściągnięta, ponieważ usunięcie istniejącej tapety może być żmudnym zadaniem, wymagającym cierpliwości i odpowiednich narzędzi, a nawet chemikaliów, a przy farbach ściennych mówimy o zamalowaniu i zastosowaniu farby podkładowej.

W przypadku obu rozwiązań należy zaszpachlować ubytki jak dziury po gwoździach oraz zeszlifować wypukłości. Podłoże powinno być idealnie gładkie, czyste, suche i bez pleśni.

Trwałość

Nie bez znaczenia jest trwałość, ponieważ zarówno farba, jak i tapeta występują w nieograniczonej liczbie odmian i kolorów. Dodajmy jednak, że artystyczne malowanie ścian sprowadza się do zastosowania kilku kolorów trwałych (często nawet określanych jako „niezniszczalnych” przy normalnej eksploatacji) farb akrylowych, do tego dochodzi kwestia utrwalenia malunku za pomocą odpowiednich preparatów. Farby występują w różnych połyskach, tapety są na papierowych bądź winylowych podkładach. Oba te rozwiązania są trwałe i na pewno na lata.

W przypadku tapet mówi się o dużej wytrzymałości, do tego rekomendowane są do miejsc o dużym natężeniu ruchu i tam, gdzie są dzieci, ponieważ nowoczesne tapety można szorować. Niestety przez to, że nakładane są z użyciem kleju, łazienki i kuchnie o dużej wilgotności mogą powodować zniekształcenia, a nawet odrywanie tapety od ściany.

Farby z kolei będą mniej trwałe, jeśli powierzchnia nie będzie odpowiednio przystosowana. Gdy ściana zostanie uszkodzona, zadarta czy uszkodzona w innych sposób, farba może się zetrzeć i wymagać ponownego malowania. Z tym że znacznie wygodniej jest uzupełnić ubytek farby niż naderwanej tapety.

Efekt i wydatki

Kolejnym czynnikiem jest kwestia ceny. Kupowanie rolek, materiałów eksploatacyjnych i sama robocizna to sprawy dość kosztowne. Farba jest na pewno łatwiejsza w użyciu i nawet amator sobie z nią poradzi. Sprawa się komplikuje w przypadku ozdobienia ściany w jakiś wybrany wzór, co precyzyjności, cierpliwości i umiejętności. Dlatego najlepiej powierzyć sprawę fachowcom, aby mieć gwarancję, że uzyska się pożądany wzór. Dodajmy, że ten rodzaj dekoracyjnego malarstwa wypiera fototapety.

Jaką mamy propozycję? Połączenie obu rozwiązań! Wszechstronność i oryginalność jest zawsze w modzie, dlatego tam, gdzie jest to wymagane, na przykład przy popękanych czy nierównych ścianach zastosujmy tapetę (nawet jednokolorową), a tam, gdzie jest to możliwe, postawmy na malowidła ścienne. A jak bardzo zależy nam na muralu, ale nie mamy odpowiedniej powierzchni ani narzędzi? Malowana tapeta – i już mamy artystyczne malowanie ścian w najlepszym wydaniu. Możemy wybrać tapetę z dowolną teksturą i pomalować ją odpowiednią farbą.

Materiał promocyjny