Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kiedy konieczne jest prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców?

30.05.2019 13:15 | 0 komentarzy | 883 odsłony | red

Materiał promocyjny

Praca kierowcy związana jest z obostrzeniami dotyczącymi tego, ile godzin dany kierowca może spędzić w trasie w określonym przedziale czasowym. Przekroczenie tych limitów wiąże się z karami zarówno dla samego kierowcy, jak i zatrudniającego go przedsiębiorcy. Kiedy zatem niezbędna jest ewidencja pracy kierowcy i w jaki sposób można sobie ją ułatwić?

0
Kiedy konieczne jest prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ewidencja czasy pracy kierowców to obowiązek wielu firm działających na terenie Polski. Niewywiązywanie się z niego wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi. W jakich sytuacjach konieczne jest zatem dokładnie liczenie godzin pracy kierowców? Czy istnieją sposoby, które umożliwiają ułatwienie tego obowiązku?

Ewidencja czasu pracy kierowców – kiedy jest konieczna?

Zacznijmy od tego, na kogo spada obowiązek prowadzenia ewidencji pracy kierowcy. Odpowiedzialni za to są przedsiębiorcy zatrudniający kierowców oraz ci kierowcy, którzy pracują w systemie samozatrudnienia. W dokumentacji zawierającej ewidencję pracy powinny znaleźć się między innymi informacje o pracy w porze nocnej, godzinach pracy w dni traktowane jako wolne (np. święta) czy też o pracy w godzinach nadliczbowych. To tylko kilka z wielu różnych kwestii, jakie muszą zostać uwzględnione w sprawozdaniach dotyczących ewidencji pracy, zatem prowadzenie takiej dokumentacji jest niełatwym zadaniem. Jest to jednak niezbędne, gdyż Państwowa Inspekcja Pracy może w każdej chwili przeprowadzić kontrolę.

Limity czasu pracy – na które należy uważać?

Na przekroczenie jakich limitów muszą uważać kierowcy? Najważniejszym z nich jest ten związany z dziennym czasem prowadzenia pojazdu. Sprawdzając dokumentację przygotowaną przez Inspekcję Ruchu Drogowego, przekonamy się, że łączny czas pracy w jednym dniu nie może przekroczyć 9 godzin – jedynie 2 razy w tygodniu dozwolone jest 10 godzin pracy. Kierowca zobowiązany jest także do robienia przerw po 4,5 godzinach jazdy i do dziennego odpoczynku regularnego (11 godzin) bądź skróconego (9–11 godzin). Kierowcy również muszą zwracać uwagę na tygodniowy limit wynoszący 56 godzin pracy. Wszystkie te informacje muszą znaleźć się w ewidencji, a nawet drobne pomyłki mogą wiązać się z poważnymi karami. Nie jesteś pewien tego jakie inne limity są ważne? Sprawdź, ile wynosi łączny czas prowadzenia pojazdu kierowców w PL i UE - ile godzin można być w trasie.

Sposób na bezbłędną ewidencję czasu pracy

Co grozi przedsiębiorstwom, których kierowcy przekraczają limity? Przykładowo każda godzina przekroczenia limitu dobowego czasu pracy (czyli maksymalnie 10 godzin) to 100 złotych grzywny (plus 50 zł za sam akt przekroczenia limitu). Firmy muszą liczyć się również z karami przewidzianymi za błędy w dokumentacji dotyczącej ewidencji godzin pracy. Jako, że — zwłaszcza w firmach zatrudniających wielu kierowców — dokładne śledzenie całej ewidencji czasu pracy jest zajęciem trudnym i skomplikowanym, wiele przedsiębiorstw decyduje się na zlecanie przeprowadzania tych działań firmom zewnętrznym, takim jak Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK). Szeroka wiedza zatrudnianych tam specjalistów gwarantuje, że przedsiębiorstwa nie muszą już obawiać się wystąpienia pomyłek przy rozliczeniach, co więcej, mogą poświęcić swój czas i zasoby na kwestie związane ściśle z rozwojem firmy.

Ewidencja czasu pracy kierowców jest niezbędna w przypadku każdego przedsiębiorcy zatrudniającego kierowców oraz kierowców działających na zasadzie samozatrudnienia. Prowadzenie jej mogą znacząco ułatwić takie eksperckie firmy jak OCRK, które nie tylko zajmują się ewidencją, ale również reprezentują firmy w przypadku kontroli.

Materiał promocyjny