Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Jak wybrać odpowiedni obiektyw do aparatu?

21.05.2019 00:17 | 0 komentarzy | 1 997 odsłona | red

Materiał promocyjny

Jesteś początkującym fotografem i zdecydowałeś się na zakup lustrzanki cyfrowej? W takim razie wraz z aparatem otrzymałeś obiektyw należący do zestawu.

0
Jak wybrać odpowiedni obiektyw do aparatu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest on dobrym rozwiązaniem na początek, jeśli jednak twój aparat ma możliwość wymiany obiektywów na inne warto poeksperymentować i zdecydować się na zakup również dodatkowych szkieł. Pozwoli ci to na rozwijanie swoich umiejętności oraz uzyskiwanie lepszych efektów. Sprawdźmy więc jak wybrać obiektyw.

Ogniskowa - najważniejszy parametr, na który musisz zwrócić uwagę

Poszukując obiektywu, który spełni twoje oczekiwania musisz pamiętać o tym, jak ważnym parametrem jest ogniskowa. Mówiąc najprościej jest to parametr, który określa powiększenie jakie oferuje dany obiektyw. Zasada dotycząca ogniskowej jest prosta - im jest ona mniejsza tym mniejsze powiększenie może nam zaoferować. Jednocześnie kąt widzenia obiektywu jest szerszy.

Dwa rodzaje obiektywów

Obecnie możemy wyróżnić dwa główne rodzaje obiektywów, te które posiadają stałą ogniskową, oraz te, w których ogniskową możemy zmieniać. Jakie obiektywy sprawdzą się lepiej w twojej sytuacji? Wszystko zależy od tego jakie efekty chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że obiektywy stałoogniskowe są tańsze, lżejsze a przy tym cechują się większą jasnością. Nie da się jednak ukryć, że za pomocą jednego takiego obiektywu wykonamy tylko jeden rodzaj zdjęć. Co w przypadku osób, które dopiero poszukują swojej drogi może wiązać się z koniecznością zakupu kilku “szkiełek”.

Kolejnym rodzajem obiektywów jest obiektyw, którego ogniskową możemy zmieniać w pewnym zakresie. Ten rodzaj obiektywów daje nam więcej możliwości dopasowania ogniskowej do tego, co chcemy aktualnie fotografować. Warto jednak mieć świadomość, że obiektywy te bywają duże i ciężkie, co w przypadku osób fotografujących w terenie bywa problematyczne.

Jaka ogniskowa do jakich zdjęć?

Wiemy już, że odpowiednio dobrana ogniskowa pozwoli nam wykonywać dobre i wyraźne zdjęcia. Początkujące osoby często jednak nie wiedzą jakie dokładnie parametry powinien posiadać dany obiektyw. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie.

Jeśli marzysz o fotografowaniu portretów - najlepszym obiektywem będzie dla ciebie ten z ogniskową 85 mm - 105mm, jeśli zaś zamierzasz robić zdjęcia uliczne - postaw na obiektywy posiadające ogniskową 35mm. W przypadku zdjęć przyrody najlepiej sprawdzą się obiektywy o ogniskowej 14 - 24mm. Pamiętaj również, żeby decydować się na zakup obiektywów producenta twojego aparatu. Możesz oczywiście co prawda korzystać z różnego rodzaju przejściówek, niemniej jednak często wpływają one na utratę jakości zdjęcia.

Sprawdź czy obiektyw posiada stabilizację obrazu

Czasem najlepsze nawet zdjęcie wygląda niezbyt korzystnie jeśli akurat poruszymy się lub zatrzęsie się nam ręka. Na szczęście, istnieją nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym możemy uniknąć takich problemów. Jednym z nich jest stabilizator obrazu. Obiektywy, które są w niego wyposażone kompensują drgania i eliminują je. W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią - zakup takiego obiektywu jest dobrym pomysłem.

Materiał promocyjny