Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

08.04.2019 15:10 | 5 komentarzy | 4 324 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku VAT. W efekcie zaczną funkcjonować kasy fiskalne online.

5
Przedsiębiorcy na widelcu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tradycyjne kasy, popularnie nazywane papierowymi, czyli tworzące papierowy zapis kopii rachunku, mają definitywnie odejść do lamusa z końcem sierpnia tego roku.

- Są trzy branże, grupy podatników, które mogą nieco dłużej korzystać z kas drukujących papierową kopię zapasową. Pierwszą tworzą wszelkiego rodzaju mechanicy samochodowi, wulkanizatorzy, stacje paliw. Oni mają czas do końca tego roku. Druga grupa to placówki gastronomiczne oraz sprzedawcy węgla i brykietu. Oni mają czas na zmianę kasy do połowy przyszłego roku. Do końca 2020 roku mają z kolei czas lekarze, prawnicy, ludzie oferujący usługi kosmetyczne... - wymienia Elżbieta Matusz, naczelniczka Urzędu Skarbowego w Chrzanowie.

Kasy z elektronicznym zapisem kopii mogą służyć do końca 2022 roku.

Po tym czasie na rynku zostaną już tylko urządzenia online, które będą przesyłały dane do centralnego systemu teleinformatycznego.

Dane z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta.

w tej chwili w Polsce kas starego typu - elektronicznych i papierowych - jest około 1,6 mln. W powiecie chrzanowskim jest ich 5271 kas.

Ludzie:

Elżbieta Matusz

Elżbieta Matusz

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie