Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pomnik Orła z nową tablicą i napisem?

06.04.2019 18:00 | 2 komentarze | 5 106 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Burmistrz Chrzanowa proponuje przenieść obchody świąt narodowych sprzed tablicy wmurowanej w  kościelną dzwonnicę na Plac Tysiąclecia, pod Pomnik Zwycięstwa i Wolności, czyli pod Orła.

2
Pomnik Orła z nową tablicą i napisem?
Na Placu Tysiąclecia chrzanowianie corocznie obchodzą święto miasta. Czy będzie to również miejsce obchodów świąt narodowych? fot. R. Wall
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Robert Maciaszek zastanawia się jednocześnie, co zrobić, by monument nie kojarzył się wyłącznie z czasami komunistycznymi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jednym z rozważanych pomysłów jest umieszczenie na nim pamiątkowej tablicy i napisu „Wolność, niepodległość, demokracja".

Pomnik zaprojektował w 1971 roku Marian Konarski. Chodziło o uczczenie pamięci bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę. Jako że monument stanął w głębokim PRL-u, może kojarzyć się z czasami komunizmu. Jak zdjąć komunistyczne odium z pomnika? Jedna z propozycji, jak dowiedział się „Przełom", polega na umieszczeniu na nim napisu odlanego z brązu „Wolność, niepodległość i demokracja", który nawiązywałby do odzyskania wolności przez Polskę 30 lat temu. Wkrótce, bo 4 czerwca, mija rocznica pamiętnych wyborów 1989 roku, dzięki którym Polska pożegnała się z komunizmem.

Zdaniem burmistrza, za przeniesieniem miejsca obchodów uroczystości patriotycznych na Plac Tysiąclecia przemawiają dwa względy.

- Po pierwsze pomnik ten jest jednym z najważniejszych symboli naszej gminy (obecny jest w popkulturze, na pocztówkach, a nawet w logo, którego używa gmina Chrzanów). Po drugie znajduje się w miejscu, które umożliwia nam stworzenie właściwej oprawy dla obchodów świąt patriotycznych. Duży plac daje nam nieograniczone możliwości stworzenia odpowiedniej atmosfery podczas obchodów - ogłosił burmistrz w internecie.

W rozmowie z "Przełomem" Robert Maciaszek nie potwierdził jednak, by zapadła już decyzja w sprawie umieszczenia na pomniku pamiątkowego napisu.