Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Blisko 200 wniosków o emeryturę z powiatu chrzanowskiego

22.03.2019 10:58 | 2 komentarze | 3 174 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Od 1 marca można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające z programu Mama 4 plus. W Małopolsce 3,5 tys. osób złożyło wniosek o to świadczenie, w powiecie chrzanowskim 194. Największe zainteresowanie świadczeniami jest w Nowym Sączu, najmniejsze w Krakowie.

2
Blisko 200 wniosków o emeryturę z powiatu chrzanowskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Przepisy dotyczące programu Mama 4 plus weszły w życie 1 marca, jednak z uwagi na duże zainteresowanie programem, wnioski można było składać już od połowy lutego. Tym sposobem przed 1 marca do małopolskich oddziałów ZUS wpłynęło ponad 600 wniosków. Do tej pory w Małopolsce zarejestrowano ich 3,5 tys. - informuje Anna Szaniawska, rzecznik regionalny małopolskiego ZUS.
Najwięcej wniosków wpłynęło do oddziału zakładu w Nowym Sączu - przeszło 1,2 tys., najmniej w Krakowie - 719.

Większość wniosków pochodzi od kobiet między 60. a 69. rokiem życia, które urodziły i wychowały czwórkę dzieci. Tylko siedem wniosków w całym województwie złożyli mężczyźni (trzy w Nowym Sączy, po dwa w Krakowie i Tarnowie). Wniosek od najstarszej kobiety (99 lat) starającej się o matczyną emeryturę wpłynął do oddziału ZUS w Nowym Sączu. Najwięcej dzieci, bo aż siedemnaścioro wychowała kobieta, która złożyła wniosek w krakowskim oddziale ZUS.

Do tej pory ponad 1 tys. osób w województwie otrzymało decyzje przyznające rodzicielskie świadczenia uzupełniające. Przeciętna wysokość przyznanych świadczeń to 355 zł.

ZUS w Chrzanowie przyjął 728 wniosków, 194 z nich pochodzą od mieszkańców powiatu chrzanowskiego.