Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Proponujemy Wam do poczytania

15.03.2019 12:56 | 0 komentarzy | 781 odsłon | Redakcja

Przed Tobą weekend. Masz ochotę na chwilę wyciszenia po ciężkim tygodniu? Sięgnij do tekstów w tygodniku "Przełom", które w ostatnich dniach przygotowali nasi autorzy.

0
Proponujemy Wam do poczytania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niepełnosprawni kochają tak samo

Seks to w Polsce temat tabu. Wstydzimy się o nim mówić, nie wiemy jak. Gdy temat dotyczy wychowania seksualnego niepełnosprawnych - tabu staje się podwójne. Próbę jego przełamania podjęła Eliza Jarguz-Banasik.


Jak się zaczęła i skończyła historia Luxtorpedy

Kremowo-granatowa. O kształtach przypominających pocisk. Przez dziesiątki lat obrastała w legendy. Czy rzeczywiście była tak szybka i tak ekskluzywna? Jedno jest pewne - pięć sztuk tego przedwojennego cudu techniki kolejowej wyjechało z chrzanowskiego Fabloku, z Pierwszej Fabryki Lokomotyw. Luxtorpedę na nowo odkrywa Łukasz Dulowski.


W epizodach u Spielberga i Kutza

Tadeusz Golik z Chrzanowa, były działacz "Solidarności" w WPK Katowice, na przełomie lat 80. i 90. statystował w kilku filmach o tematyce obozowej. Między innymi w słynnej "Liście Schindlera". Markowi Oratowskiemu opowiada o kulisach takich produkcji.


Miłość do parowozów dojrzała w Chrzanowie

Kiedy Kazimierz Zembrzuski przyjechał do Chrzanowa miał 25 lat. Z zamiany Warszawy na małą mieścinę, gdzieś na południu Polski, żona świeżo upieczonego inżyniera nie mogła być zachwycona. Mieszkali tu jednak dziewięć lat. O życiu ii pracy jedno z najsławniejszych inżynierów powojennej Polski pisze Tadeusz Jachnicki.


Bębniarzem zostałem po tacie

Ogólnie jesteśmy z tyłu i stanowimy trochę takie tło dla zespołu. Są jednak chwile, jak solówki grane na koncertach albo festiwale jak ten, kiedy możemy poczuć się numerem jeden - mówi perkusista Paweł Larysz z Bolęcina w rozmowie z Markiem Oratowskim.


 

Powyższe materiały znajdziecie w bieżącym (09) wydaniu tygodnika "Przełom", dostępnym w punktach sprzedaży oraz w wersji PDF tutaj.
Znasz kogoś interesującego, kogo przygody mogą zachwyć innych? A może sam masz niespotykane hobby? Skontaktuj się z nami, zostań bohaterem jednego z naszym materiałów - gazeta@przelom.pl z dopiskiem "temat dla Przełomu".