Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Przegląd najpopularniejszych rodzajów treningu fitness

19.02.2019 12:04 | 0 komentarzy | 803 odsłony | red

Materiał promocyjny

Osoby początkujące, które dopiero zaczynają trenować na siłowni, mogą mieć problemy ze specjalistycznym słownictwem, które charakteryzuje każdą branżę. Na pierwszy ogień powinny się zatem zapoznać z rodzajami treningów, by wiedzieć, od czego zacząć. Treningi cardio czy treningi obwodowe spotykane są w większości klubów fitness i po przeczytaniu niniejszego artykułu dobierzemy odpowiedni dla siebie.

0
Przegląd najpopularniejszych rodzajów treningu fitness
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Treningi cardio

Większość osób zaczyna właśnie od nich, gdyż można je uprawiać na rowerku stacjonarnym, bieżni czy orbitreku. Wchodząc na siłownię na pewno widzimy osoby, które dzielnie biegają czy jeżdżą nawet godzinę, dwie dziennie. Taki trening ma wzmocnić przede wszystkim naszą wytrzymałość. Umiejętnie dobrany pozwoli na przedłużanie wysiłku organizmu. To sprawi, że takie osoby mogą brać udział np. w zawodach biegowych. Treningi cardio ponadto poprawiają nasze krążenie oraz wpływają na wydolność płuc. Można dzięki nim również schudnąć, jednak nie będzie to najkrótsza ścieżka do celu.

Interwały

Trening interwałowy to o wiele bardziej męcząca aktywność, niż treningi cardio. Jednak trzeba dodać, że trwa zdecydowanie krócej, przez co ma wielu zwolenników. Polega on na tym, że przeplatamy ze sobą ćwiczenia o wysokiej i średniej intensywności. Wyznaczamy czas, w którym dajemy z siebie wszystko (np. 30 sekund burpeesów), a następnie minuta biegu bokserskiego. Idealny, by zrzucić zbędne kilogramy oraz polecany dla osób, które szybko się nudzą - można wymyślić mnóstwo wariantów ćwiczeń, dzięki czemu każdy trening będzie inny.

Trening obwodowy

Dobrym sposobem na ćwiczenia na siłowni jest rozplanowanie sobie dni treningowych na różne partie ciała. Osoby, które budują muskulaturę, zapewne już tak robią. Jednak kiedy zależy ci na dobrym wyglądzie całego ciała i jesteś na razie na poziomie początkującym, to świetny dla ciebie będzie trening obwodowy. Dzięki niemu zrzucisz zbędne kilogramy, a jednocześnie wzmocnisz wszystkie mięśnie. Prowadzący tworzy zestaw ćwiczeń na każdą partię ciała, po czym wykonuje się je jedno po drugim bez przerwy. Po jednym obiegu następnie kolejna seria. To, ile ćwiczymy jedną partię, zależy od nas - możemy to robić na czas, jak i na ilość powtórzeń. Bardzo urozmaicony trening, lubiany zarówno przez panie, jak i panów.

Trening siłowy

Ostatnim treningiem wartym rozważenia na początku naszej przygody z fitnessem, jest ten siłowy. Niestety, przez swoją nazwę wiele osób go unika. Panie myślą, że wytworzy on u nich dużą muskulaturę (nie, bez odpowiednich suplementów się to nie uda). Panom znów czasami wydaje zbyt ciężki czy nudny. Tymczasem wszystko zależy od naszych celów i zastosowanych środków. Trening siłowy możemy wykonywać zarówno przy pomocy ciężaru naszego ciała, jak i hantli, ciężarków czy dostępnych na siłowni maszyn. Wśród korzyści z tego treningu można wymienić wzmocnienie mięśni, ich rozbudowanie, poprawienie wydolności czy postawy ciała. Należy pamiętać, że przy treningu siłowym dobrze jest się wzajemnie asekurować oraz zaczynać od mniejszych ciężarów, by uniknąć kontuzji - doradzają specjaliści https://cityfit.pl/.

Przedstawione powyżej rodzaje treningów to najpopularniejsze, które możemy bez problemu wykonywać na siłowni. Ze względu na ich różnorodność na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, jednak my polecamy wykorzystać kilka rodzajów i przeplatać je między sobą.

Materiał promocyjny