Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Proponujemy Wam do poczytania na weekend

15.02.2019 12:53 | 0 komentarzy | 1 654 odsłona | Redakcja

W tym tygodniu zacznijmy od materiału poświęconego Żydom w Chrzanowie, którzy żyli w tym mieście przez wieki, a dzisiaj tysiące samochodów przejeżdża każdego dnia po szczątkach części z nich. Warto też przypomnieć sobie historię Kazimierza Piotrowicza związanego niegdyś z Chrzanowem, który startował na prezydenta. Zapraszamy do lektury tych i wielu innych materiałów, które przygotowali dla Was nasi dziennikarze.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

 

 

Wieki żyli wśród nas

76 lat temu, dokładnie 18 lutego 1943 r., rozpoczęła się ostateczna likwidacja chrzanowskiego getta. Większość jego mieszkańców nie przeżyła wojny. Po Żydach zostało w Chrzanowie tylko wspomnienie. Nieliczni ocaleli rozjechali się w różne strony świata. Powoli odchodzą do wieczności. Kilka tygodni temu, pod kołami samochodu, zginął w Ameryce jeden z nich - Alter Wiener. W bieżącym numerze tygodnika ponownie przywołuje ich do życia w naszej świadomości Tadeusz Jachnicki.


 

Piotrowicz - jak wyzwolić te moce

Kazimierz Piotrowicz startował w wyborach na prezydenta RP, wynalazł lecznicze wkładki i materac. Twierdzi, że korzystali z nich m.in. Edward Gierek i papież Jan Paweł II. Mieszkaniec Chorzowa, do którego przeniósł się z Chrzanowa, Markowi Oratowskiemu opowiada m. in. o swoich bataliach z lekarzami, którzy wytaczali mu procesy sądowe.


 

Gdy system zawodzi

Gdy były współmałżonek zalega z alimentami na dziecko, z pomocą powinno przyjść państwo. Tyle teorii. Bo w praktyce uzyskanie zasądzonych przez sąd pieniędzy bywa niemożliwe.
Wie coś o tym pani Anna z Chrzanowa. Z mężem rozwiodła się w 2014 roku. Sama wychowuje nastoletniego syna. Sąd przyznał jej 500 zł miesięcznie na dziecko. Ale były mąż przestał płacić i od miesięcy żadnych pieniędzy od niego nie dostała. Jej historię opisuje Anna Jarguz.


 

Mandaty na Rynku i Śląskiej

Jednego dnia policjanci naliczyli na chrzanowskim Rynku i krótkim odcinku łączącej się z nim ul. Świętokrzyskiej 18 nielegalnie zaparkowanych aut. Wlepiając mandaty, pokazali, że nie ma równych i równiejszych. Postanowili też karać kierowców zostawiających auta na Śląskiej, gdzie panuje wolna amerykanka. Problemowi przyjrzał się Łukasz Dulowski.


Powyższe materiały znajdziecie w bieżącym (06) wydaniu tygodnika "Przełom", dostępnym w punktach sprzedaży oraz w wersji PDF tutaj.

Znasz kogoś interesującego, kogo przygody mogą zachwyć innych? A może sam masz niespotykane hobby? Skontaktuj się z nami, zostań bohaterem jednego z naszym materiałów - gazeta@przelom.pl z dopiskiem temat dla Przełomu.