Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

04.02.2019 12:03 | 0 komentarzy | 8 992 odsłon | hm. Tadeusz Ogonowski, pwd. Kinga Bryśkiewicz, pwd. Żaneta Wierzgoń

Jak zagwarantować swoim dzieciom, wnukom czy rodzeństwu niezapomniane przygody w środku zimy, a na dodatek w mieście? Odpowiedź jest bardzo prosta! Harcerskie ferie!

0
Harcerskie ferie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Hufiec ZHP Chrzanów im. dh dr Zdzisława Krawczyńskiego organizował dwa tygodnie zimowych zabaw w dwóch terminach: od 14 do 18 stycznia 2019 w Szkole Podstawowej nr 1 w Chrzanowie oraz od 21 do 25 stycznia 2019 w Szkole Podstawowej nr 5 w Chrzanowie. Co kadra obu zimowisk przygotowała dla swoich podopiecznych, a także dzieci i młodzieży niezrzeszonej z powiatu chrzanowskiego?

Podczas pierwszego tygodnia ferii program przygotowany przez kadrę i komendanta zimowiska - hm. Tadeusza Ogonowskiego skupiał się na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży, dlatego uczestnicy zimowiska jeden dzień spędzili w budynku Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. W trakcie zwiedzania budynku została wygłoszona prelekcja dotycząca bezpieczeństwa przez panią Małgorzatę Łukaszewską. Dzieci wysłuchały jakich zasad należy przestrzegać, aby być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Dowiedziały się również jak ustrzec się zagrożeń ze strony osób obcych, jakich zasad przestrzegać, by nie zostać ofiarą przestępstwa i co robić, gdy się zgubią, odwiedziły również miejsce pracy technika kryminalistyki, gdzie asp. szt. Artur Pikuła pokazywał, w jaki sposób zabezpiecza się ślady na miejscu przestępstwa. W następnym dniu dzieci zwiedziły budynek Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Chrzanowie. W trakcie pogadanki z uczestnikami omówiono zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku, bezpiecznego korzystania z lodowisk, sposobów zachowania się w przypadku załamania się lodu pod osobami oraz sposobów alarmowania służb ratowniczych w przypadku powstania zagrożenia. Po zajęciach teoretycznych strażacy pokazali praktycznie, jak należy ratować człowieka w obecnych warunkach pogodowych. Odbyła się również całodniowa wycieczka autokarem do Krakowa do Centrum Nauki i Zabawy Klockoland. W Klockolandzie wyróżnia się dwie strefy : interaktywna i budowania. W strefie interaktywnej dzieci miały możliwość sterowania robotami z klocków Lego za pomocą przycisków i tabletów. Strefa budowania była wyposażona w klocki Lego Duplo, Classic oraz Technic. Każdy znalazł coś dla siebie. W pozostałe dwa dni odbywały się zajęcia programowe prowadzone przez instruktorów ZHP naszego hufca.

Podczas drugiego tygodnia zimowiska w Szkole Podstawowej nr 5 w Chrzanowie, kadra wraz z komendantką zgrupowania - pwd. Żanetą Wierzgoń przygotowała równie ciekawy program zajęć dla dzieci. Najmłodsi, czyli zuchy, przez 5 dni odkrywały Dolinę Muminków zapoznając się z przygodami bohaterów bajki, a także pichcąc babeczki z mamą Muminka, budując wielki dom Muminków z klocków lego, wspominając morskie opowieści taty Muminka czy poznając samego Włóczykija! Natomiast trochę starsi - harcerze - wcielili się w podróżników i w 5 dni pod przewodnictwem fantastycznej kadry odkryli wszystkie kontynenty, dowiadując się na ich temat charakterystycznych rzeczy. Budowali piramidy z Meksyku, odkrywali egzotyczne smaki owoców z Afryki, konkurowali w australijskim turnieju sportowym czy zapisywali swoje imię cyrylicą. W czasie swoich przygód obie grupy wybrały się na wycieczkę do Bielska-Białej zwiedzając Studio Filmów Rysunkowych. Prowadzący przedstawił, jak powstaje od początku do końca bajka. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia prawdziwych taśm filmowych oraz jak ze zwykłych rzeczy codziennego użytku podkłada się dźwięk.

Należą się serdeczne podziękowania dla całej kadry programowej: hm. Tadeusza Ogonowskiego, hm. Wojciecha Marca, phm. Zbigniewa Wałowicz, pwd. Kamila Koniuch, pwd. Katarzyny Pilch, pwd. Aleksandry Stanisławskiej, pwd. Żanety Wierzgoń, dh Karola Bartoszka, dh. Aleksandrze Głogowskiej, dh. Kamili Goduli, dh. Julii Jeżyk, dh Grzegorza Kossobuckiego, dh. Annie Likus, dh. Aleksandrze Likus, dh Mikołaja Szopy, dh. Wiktorii Trzaska, dh. Natalii Weżgowiec, dh. Kamili Wierzby, dh. Sandrze Wierzgoń oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 w Chrzanowie, Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie, Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Chrzanowie, Urzędowi Miasta w Chrzanowie i firmie cateringowej za pomoc w organizacji zimowiska.