Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Księża martwią się małą liczbą zawieranych małżeństw

13.01.2019 08:00 | 26 komentarzy | 7 262 odsłon | Marek Oratowski

Ze statystyk wykonanych przez proboszczów za 2018 rok wynika, że wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii przyciągnięcia do kościołów młodych. W wielu parafiach spada też liczba zawieranych małżeństw.

26
Księża martwią się małą liczbą zawieranych małżeństw
Do ołtarza idzie coraz mniej par. Zdjęcie ilustracyjne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Duszpasterze narzekają choćby na małą liczbę dzieci i młodzieży uczestniczących w nabożeństwach takich jak różaniec, czy roraty. Widoczny jest też spadek zawieranych małżeństw.

Na przykład w trzebińskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez długi czas liczba takich par sięgała rocznie 20. W 2017 roku spadła zaledwie do 8. W ubiegłym roku wyniosła 17. W największej w regionie parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie w ciągu trzech ostatnich lat ślubów było odpowiednio 34, 28 i 23. Trudno zatrzymać ten trend. Choć wielu proboszczów próbuje różnych sposobów. Na przykład obiecując pobłogosławienie związku bez konieczności składania przy tej okazji ofiary pieniężnej.

Za to pozytywnym trenedem jest lekko rosnący w niektórych parafiach odsetek osób przyjmujących komunię świętą. Więcej na ten temat pszemy w najnowszym, papierowym wydaniu "Przełomu". Jest dostępne też tutaj.