Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Balaton zimą też piękny, choć pusty

06.01.2019 09:00 | 18 komentarzy | 6 382 odsłon | Alicja Molenda

W zimowy poranek można się tam wybrać na spacer. Choćby po to, aby sprawdzić, co to prawdziwe zaspy. Widoki piękne, i aż żal, że o tej porze roku nad Balatonem wszystko zamiera.

18
Balaton zimą też piękny, choć pusty
Zasypany śniegiem Balaton w Trzebini w sobotni poranek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kto nie zna topografii ośrodka, zwłaszcza po przebudowie, musi na przechadzce po sniegu bardzo uważać. Zasypane białym puchem otoczenie wypełnionego wodą wapiennego wyrobiska, może być zdradliwe. Pewnie czują się tu chyba tylko kąpiące się od czasu do czasu morsy.

Trzebińskie jezioro i jego przepiękne otoczenie - wapienne skałki, żyją tylko latem. Zimą nikt tu nie gospodarzy, nie odmiata śniegu, niczego nie sprzedaje. Nie ma ścieżki spacerowej. Kilka zamkniętych na cztery spusty,  służących tylko letnikom budek, przykrył śnieg.

Szkoda, że tak tu pusto, bo to takie nasze "Strbskie Pleso", miejsce w Trzebini urocze, z dużym potencjałem. Chyba czekające na jakiś projekt "zima", bo w takiej scenerii również zachwyca. Uwaga: idąc tam o tej porze roku, warto mieć na sobie ciepłe buty, takie co najmniej do połowy łydki (walonki, tudzież sapogi) i przecierać szlaki.

 

Balaton to zbiornik wodny zajmujący powierzchnię 3 ha, wypełniony wodą I kl. czystości. Średnia głębokość 6 m, największa 9,5 m. Na zdjęcich z lotu ptaka, Balaton ma kształt serca, co można zobaczyć na okładce tegorocznego kalendarza "Przełomu". Fakt ten wykorzystywany jest w celach promocyjnych gminy. Może kiedyś ten atut przyda się także w sezonie zimowym.