Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

To będzie rok jubileuszy

31.12.2018 09:00 | 11 komentarzy | 4 607 odsłony | Marek Oratowski

W 2019 roku czeka nas kilka ważnych jubileuszy. Jakich?

11
To będzie rok jubileuszy
W 2019 r. przypadnie stulecie założenia Fabloku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W nadchodzącym roku przypadnie 50-lecie uzyskania praw miejskich przez Libiąż. Osada Libiąż Mały została miastem, zmieniając nazwę na Libiąż. Nowe miasto wchłonęło też wieś Libiąż Wielki. Z tego powodu czerwcowe obchody Dni Libiąża mają być wyjątkowo huczne.

W 2019 roku minie równe sto lat od założenia Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce "Fablok" Spółka Akacyjna. Z tej okazji planowana jest m.in. okolicznościowa wystawa w muzeum. Na jubileusz ma wrócić pod MOKSiR wyremontowany parowóz Ryś, będący symbolem świetności zakładu (w 2013 roku sąd ogłosił jego upadłość) i jego związków z miastem.

Strażacy z OSP w Nawojowej Górze będą świętować 125. rocznicę powstania jednostki (1894 rok), która formalnie została jednak zarejestrowana w chrzanowskim starostwie znacznie później, bo w 1909 roku.

W roku, który niedługo się zacznie, parafianie z Tenczynka będą obchodzili 700-lecie miejscowej parafii. Już na początku XIV wieku w miejscu obecnej wsi rozpoczęło się karczowanie lasu z polecenia Nawoja z Morawicy. Bardzo szybko w nowej osadzie wzniesiono kościół parafialny, którego patronką jest św. Katarzyna.

A może Wy wiecie o innych jubileuszach na ziemi chrzanowskiej, które nas niedługo czekają?