Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Trzebinia Górka. Mamy tu jak w dyskotece

15.12.2018 22:30 | 3 komentarze | 5 484 odsłon | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

Od trzech tygodni nie działa jak trzeba sygnalizacja świetlna przy kościele w Krystynowie. Miga tylko na żółto i wkurza. Od bardzo dawna nie rozwiązany jest problem parkowania przy szkole i przedszkolu. Drogowa partyzantka denerwuje kierowców i przechodniów.

3
Trzebinia Górka. Mamy tu jak w dyskotece
Od trzech tygodni na skrzyżowaniu w Krystynowie świeci się tylko żółte światło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mało które osiedle w małym mieście ma tyle sygnalizacji na skrzyżowaniach co Górka. Jedne światła, są przy kościele (Tysiąclecia-Styczniowa), drugie na ul. Lipcowej przy wjeździe do biznesparku, trzecie powstają na skrzyżowaniu Lipcowej i św. Stanisława.

Sygnalizacja przy biznesparku Górka, powstała w ramach projektu budowy drogi dojazdowej do istniejacych tu firm. Nikt specjalnie o nią nie prosił, ale jest, i, co ciekawe, świeci przykładnie. Zielone, czerwone, żółte. Wkrótce, całkiem niedaleko, na skrzyżowaniu  Lipcowej i Tysiąclecia, przy cementowni, powstanie też rondo. Chyba bardziej się przyda niż te światła.

Jadąc z Górki w kierunku Wodnej, mamy skrzyżowanie ulic Tysiąclecia, Styczniowej i Kopalnianej, w sąsiedztwie kościoła. Może niezbyt ruchliwe, ale z uwagi na słabą widoczność, niebezpieczne. W ubiegłym roku, ku radości wszystkich, powiat zbudował tu pełną sygnalizację świetlną. Czerwone, żółte, zielone. Nikt jednak nie wie, dlaczego od co najmniej trzech tygodni, świeci tylko żółte światło. Miga z dużą czestotliwością. Ludzie mówią, że to taka drogowa dyskoteka.

Jeśli jest to jakaś forma oszczędzania prądu lub grubsza awaria, to może warto byłoby to mieszkańcom na tablicy ogłoszeń obwieścić. Jeśli zaniedbanie, to liczymy na to, że zarządca się wreszcie zreflektuje. Zwłaszcza, że niedługo mają rozbłysnąć kolejne światła u zbiegu Lipcowej, św. Stanisława i 3 Maja. Czerwone, żółte i zielone. Ciekawe, czy tam też będzie się świecić tylko żółte?

Przy okazji ostrzeżenie. Ekipa montująca to nowe urządzenie stwarza bardzo duże zagrożenie dla ruchu. Jej samochody stają tuż przy skrzyżowaniu. Uważajcie więc po niedzieli w tym miejscu, zanim nie skończą.

Innym, bardzo poważnym problemem komunikacyjnym Górki, są okolice przedszkola i szkoły. Tydzień temu drogowcy wprowadzili tu zmiany organizacji ruchu. Wjazd w Poprzeczną jest od strony Styczniowej, a w Bema od strony Lipcowej. Nie wiem co miało to na celu, ale przed ósmą rano w tych okolicach strach się bać. Samochody stoją wszędzie. Najchętniej przy skrzyżowaniu, bo najbliżej i do szkoły i do przedszkola. Zmiana niczego nie ulepszyła, a las nowych znaków drogowych po prostu zadziwa.

Może więc warto, aby tej okolicy dobrze przyjrzał się jakiś spec od komunikacji. Szkoła od dawna był gotowa oddać pod parking swój areał od strony Styczniowej. Urzędnicy na osiedlowych zebraniach nawet obiecywali go zbudować, ale skończyło się na tłumaczeniu zainteresowanym, że przecież przy kościele są dwa duże parkingi i tam można zostawiać samochody. No można, ale czasy takie, ze każdy chce podjechać pod drzwi.

Małe osiedle, duży problem, może ktoś go kiedyś rozwiąże?