Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Niepodległościowa wieczornica w szkole w Młoszowej

12.11.2018 15:06 | 0 komentarzy | 2 858 odsłony | (zew)

„I oto spełnił się sen o wolnej ojczyźnie. Po 123 latach niewoli Polska odzyskuje niepodległość i pojawia się na mapie Europy".
8 listopada o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w Młoszowej odbyła się pierwsza wieczornica pt. „Drogi Polaków do niepodległości".

 

0
Niepodległościowa wieczornica w szkole w Młoszowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczestnicy wieczornicy słuchali gry na trąbce ucznia piątej klasy a także obejrzeli kilka prezentacji o historii naszej ojczyzny. Następnie dzieci i młodzież urzekły wszystkich poruszającymi wierszami.

Słowo mówione było przeplatane pieśniami patriotycznymi, które wykonywali wszyscy zgromadzeni przy zapalonych świecach i ze śpiewnikami w ręku (wśród pieśni znalazł się także dawny Hymn Polski „Rota"). Największe wzruszenie i zachwyt wzbudziła uczennica z klasy V wykonując „Kolędę warszawską". Wspominaliśmy ludzi, którzy oddali życie za wolność naszego kraju. Klimatu wieczornicy dopełniały zrobione przez uczniów lampiony w narodowych barwach. Dla gości przygotowano ciepłe napoje i ciasteczka.

Uczestnicy wieczornicy otrzymywali pamiątkowe kotyliony oraz śpiewniki z pieśniami patriotycznymi. Uroczystość była przepełniona wątkami historycznymi, patriotycznymi, wzruszająca i angażująca wszystkich zgromadzonych. To spowodowało, że klimat był wyjątkowy (niektórym łzy wzruszenia cisnęły się do oczu).

Na tym dniu społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nie zaprzestała świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległosci. W piątek, 9 listopada, w ZSP w Młoszowej odbyła się XIV edycja Dnia Języka Polskiego. Uczniowie wykonywali kartki urodzinowe wraz z życzeniami dla Polski. Młodsze klasy wykonały kartki w wersji rysunkowej, uczniowie starszych klas plakaty. Projektowali też logo obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Następnie młodzież przeszła do sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klasy VIII przedstawili program artystyczny pt. "Kocham wolność", a uczniowie klasy II a i b zatańczyli poloneza.

Po zakończeniu uroczystości w ZSP Młoszowa, uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami udali się do Domu Kultury w Młoszowej na piękną wystawę, której tematem głównym była 100. rocznica odzyskania niepodległości, uwzględniająca historię Młoszowej.

Świętując 100. rocznicę odzyskania niepodległości społeczność uczniowska w Młoszowej odbyła lekcje historii i patriotyzmu wyrażając wdzięczność dla tych, którzy walczyli, cierpieli i polegli za wolność, jaką możemy się teraz cieszyć.

Zbigniew Nowakowski
Dyrektor ZSP w Młoszowej