Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Dzień patrona Hufca ZHP Chrzanów

09.11.2018 14:02 | 0 komentarzy | 5 283 odsłon | phm. Aneta Kobylecka

Rok 2018 to nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, to także 125. rocznica urodzin patrona Hufca ZHP Chrzanów, dh dr. Zdzisława Krawczyńskiego.

 

0
Dzień patrona Hufca ZHP Chrzanów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

27 października 2018 chrzanowscy harcerze, harcerski oraz instruktorzy, jak co roku uczcili tę wielką datę odwiedzając grób Patrona oraz tych instruktorów, którzy odeszli już na Wieczną Wartę, strzec harcerskich ideałów.


Dh Zdzisław Krawczyński („Orzeł Skalny") to bardzo ważna postać nie tylko dla harcerskiej braci, ale również dla całego Chrzanowa.

Wybitny pedagog, wychowawca, autor wierszy i harcerskich pieśni, działacz społeczny oraz wspaniały harcerski instruktor (choć nie posiadał stopnia instruktorskiego; władze ZHP nadały mu stopień działacza harcerskiego).

Był to człowiek, który wspomagał zdolną młodzież w realizacji jej celów, szczególnie tę, która nie miała wystarczających środków przeznaczonych na wykształcenie.

Propagował uroki ziemni chrzanowskiej i był miłośnikiem górskich szczytów. Zmarł w 1965 roku, po wieloletniej, postępującej chorobie Parkinsona. Pochowany został na cmentarzu w Chrzanowie.

Dzięki Komisji Historycznej działającej w ramach struktur chrzanowskiego Hufca, kolejne pokolenia pamiętają o instruktorach, którzy przez całe lata swojego życia swoją postawą pokazywali, że harcerstwo to nie tylko mundur i apele, to styl życia, który jest zgodny z Prawem Harcerskim w każdym aspekcie ludzkiego życia.

27 października reprezentacja, kolejnej generacji harcerzy i harcerek Hufca Chrzanów, zapaliła światło dla tych, którzy odeszli.