Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

MAŁOPOLSKA – ROZWÓJ TO NASZA SPECJALNOŚĆ

07.11.2018 15:09 | 0 komentarzy | 2 663 odsłony | red

Materiał promocyjny

Od wielu lat małopolska gospodarka przeżywa prawdziwy rozkwit. Dzięki temu, że samorząd województwa postawił na inteligentny rozwój, Małopolska jest jednym z najbardziej innowacyjnych regionów w kraju. Coraz śmielej buduje swoją pozycję na europejskiej arenie.

0
MAŁOPOLSKA – ROZWÓJ TO NASZA SPECJALNOŚĆ
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozwój oparty na innowacjach to obecnie konieczność, dlatego samorząd województwa postawił na rozwój regionu w siedmiu inteligentnych specjalizacjach. Tworzą one przemyślany, spójny system naczyń połączonych, dzięki któremu przedsiębiorstwa i jednostki badawcze działające w tych ramach mogą nawzajem się wspierać i dostarczać sobie potrzebnych komponentów i technologii.


Innowacje w medycynie
Pierwsza z inteligentnych specjalizacji Małopolski to Nauki o życiu - dziedzina leżąca na pograniczu nauk medycznych, biologicznych i biochemicznych. Jej celem jest rozwój innowacyjnych technologii stosowanych w medycynie i rolnictwie. Technologie te pomagają przy tworzeniu nowoczesnych leków, urządzeń i metod diagnozowania chorób, a nawet przy tworzeniu technologii produkcji żywności i jej przechowywania. Doskonałym przykładem jest firma Selvita opracowująca przełomowy lek, który może powstrzymać rozwój białaczki szpikowej. Byłby to pierwszy od 1959 roku lek wynaleziony przez Polaków! Innym przykładem jest tomograf nowej generacji skonstruowany na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zastosowano nowoczesne rozwiązania (16 zgłoszeń patentowych) co sprawia, że urządzenie jest znacznie tańsze w produkcji, ma większe pole widzenia oraz składa się z niewielkich modułów, które łatwo łączyć i przenosić.

Z energią w przyszłość
Drugą z siedmiu inteligentnych specjalizacji jest Energia zrównoważona, która obejmuje rozwój energetyki oraz wykorzystanie energii. Skupia się na czystych technologiach energetycznych, efektywności energetycznej i energetyce prosumenckiej. Małopolska ma duże możliwości w prowadzeniu badań nad technologiami energetycznymi. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest koordynatorem jednego z sześciu tzw. węzłów (CC PolandPlus) tworzących międzynarodową Wspólnotę Wiedzy i Innowacji (KIC InnoEnergy). Do Wspólnoty Wiedzy należą najlepsze europejskie uczelnie i instytuty naukowe. Jednym z problemów, z jakimi mierzą się zgromadzeni tam naukowcy, jest zanieczyszczenie powietrza.
Technologie informacyjne i komunikacyjne to inteligentna specjalizacja Małopolski związana z komunikacją oraz przetwarzaniem informacji (aplikacje, Internet rzeczy, druk 3D, analiza danych, itp.). I w tym wypadku Małopolska ma ogromny potencjał do wykorzystania. Jest bowiem drugim województwem z najwyższą liczbą pracowników sektora ICT. Oprócz tego, to na krakowskiej AGH znajduje się Prometheus, czyli najszybszy polski superkomputer. Zaraz po uruchomieniu w 2015 roku znalazł się na 38. miejscu na liście 500 najszybszych superkomputerów na świecie.

Przemysł na miarę XXI wieku
W gronie inteligentnych specjalizacji Małopolski znalazła się również chemia. Poprzez wsparcie różnych programów dąży się do wdrożenia nowych związków, materiałów i technologii chemicznych oraz rozwiązań z dziedziny inżynierii chemicznej. Dzięki tym wdrożeniom powstają nowe składniki leków, innowacyjne kosmetyki czy nowoczesne nawozy. W regionie działa wiele uznanych firm z branży chemicznej, takich jak: Synthos, Alwernia czy Azoty. Piąta inteligentna specjalizacja regionu ma długą nazwę: Produkcja metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, która kryje technologie służące do wytwarzania różnego rodzaju podzespołów do maszyn, samochodów i innych urządzeń. Małopolska to również serce produkcji wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych. Warto podkreślić, że materiały do ich produkcji w dużej mierze pochodzą z recyclingu, co przyczynia się do ochrony małopolskiego środowiska naturalnego. Natomiast produkty wytwarzane w ramach specjalizacji Elektrotechnika i przemysł maszynowy to najważniejsze towary eksportowe Małopolski. Doskonałym przy kładem jest Newag S.A., wiodący producent lokomotyw i wagonów kolejowych, które trafiają do wielu krajów świata. To w tej fabryce powstał Impuls 45WE - najszybszy polski pojazd szynowy. Specjalizacja ta obejmuje również elektronikę osobistą oraz inteligentne tekstylia, czyli ubrania wyposażone w czujniki monitorujące pracę ciała.

Kreatywność w cenie
Ostatnia, siódma inteligentna specjalizacja skupia się na indywidualnych talentach mieszkańców Małopolski. Przemysły kreatywne oraz czasu wolnego to specjalizacja dla szeroko pojętej branży kreatywnej - od designu i projektowania przez produkcje filmowe aż do gier komputerowych oraz branż tzw. czasu wolnego, czyli związanych z turystyką, kulturą i rekreacją. W jej ramach wsparcie otrzymują m.in.: architekci, projektanci mody, artyści, a także przedsiębiorcy branży turystycznej. Inteligentne specjalizacje to niepowtarzalna szansa na rozwój regionu, dlatego wykorzystując potencjał Małopolski, samorząd województwa wybrał je i wspiera. To one ukierunkują rozwój regionu w kolejnych latach, tak aby Małopolska była coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia, pracy i inwestowania.

Materiał promocyjny