Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Znanym osobom możemy wrzucić datki na odnowienie starych nagrobków

31.10.2018 10:15 | 0 komentarzy | 3 520 odsłony | Marek Oratowski

W czwartek 1 listopada dziewiąty raz wolontariusze staną z puszkami na cmentarzu zarządzanym przez parafię św. Mikołaja w Chrzanowie. Możemy im wrzucić pieniądze na odnowienie kolejnych zabytkowych, zniszczonych nagrobków. Wśród kwestujących będą osoby publiczne. Podobne akcje prowadzone są na kilku innych cmentarzach.

0
Znanym osobom możemy wrzucić datki na odnowienie starych nagrobków
Podczas ubiegłorocznej kwesty w Chrzanowie z puszkami stoją licealistki Natalia Gucik i Natalia Kulczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chrzanowska kwesta rozpoczęła się w 2010 roku. Od tego czasu z puszkami stają samorządowcy, harcerze, dyrektorzy szkół, młodzież ze szkolnych kół PCK, członkowie rady duszpasterskiej z organizującej zbiórkę parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, a także dziennikarze "Przełomu", który jest patronem medialnym akcji.  W tym roku kwestującymi będą osoby publiczne: starosta Janusz Szczęśniak, wiceburmistrz Jolanta Piecuch, dyrektor I LO w Chrzanowie Bożena Bierca, dyrektor muzeum Zbigniew Mazur, radni Roman Madejski, Michał Gawroński, Grzegorz Jakubiak, Paweł Szczypta, Grażyna Trojanowska, Ilona Zielińska, szefowa Chrzanowskiej Izby Gospodarczej Sylwia Markiewicz, redaktor naczelna "Przełomu" Grażyna Kaim oraz obaj kandydaci w wyborach na burmistrza Chrzanowa Krzysztof Kasperek i Robert Maciaszek. Większość z wymienionych od lat  pełni funkcję wolontariuszy.

W tym roku datki do puszek można będzie wrzucić 1 listopada, od godziny 9 do 15. Za pieniądze uzbierane do tej pory (ponad 38 tysięcy złotych) udało się przywrócić świetność trzem pomnikom. Czwarty jest w trakcie odnawiania.

Po raz piąty wolontariuszy można też będzie spotkać na cmentarzu w Libiążu. W tej roli tradycyjnie wystąpią m.in. samorządowcy, członkowie Rady Duszpasterskiej przy parafii Przemienienia Pańskiego, strażacy, podopieczni Fundacji Brata Alberta w Libiążu oraz harcerze, pełniący 1 listopada warty honorowe przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Od 2009 roku datki zbierane są na cmentarzu parafialnym przy ul. ks. Mariana Luzara w Trzebini. Zostały spożytkowane na prace związane z remontem cmentarnego muru, budową obiektu administracyjnego i cmentarnych alejek.

Kwesty organizowane są też na niektórych cmentarzach parafialnych w sołectwach (m.in. w Płazie).