Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Podczas ciszy wyborczej agitacja zakazana

19.10.2018 22:00 | 16 komentarzy | 3 815 odsłony | Grażyna Kaim

O północy w piątek zaczyna się cisza wyborcza. Potrwa do niedzieli, do godz. 21. W jej trakcie nie wolno w żaden sposób agitować na rzecz kandydatów, również w internecie. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

 

16
Podczas ciszy wyborczej agitacja zakazana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

W tym samym okresie zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Za złamanie tych zakazów grozi grzywna.

Zakazy te odnoszą się również do wypowiedzi zamieszczanych przez internautów na portalu przelom.pl oraz na forum "Przełomu". Jeśli któś zauważy wpisy łamiące zasady ciszy wyborczej, prosimy o nadychmiastowe zgłoszenie nadużycia za pomocą zwyczajowego formularza lub telefonicznie: 697 351 999. Wpisy takie będą natychmiast usuwane.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz na burmistrza/wójta odbędą się w najbliższą niedzielę, 21 października. Lokale wyborcze czynne będą w godz. 7-21.

Czym jest agitacja wyborcza (art. 105 & 1 Kodeksu Wyborczego)
Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.