Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

Kobiety zgubiły się w lesie

17.09.2018 17:13 | 4 komentarze | 8 633 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Po kilku godzinach błądzenia, zaalarmowały policję. Mundurowi ruszyli na pomoc.

4
Kobiety zgubiły się w lesie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Była niedziela. Dochodziła 20. Dyżurny oświęcimskiej komendy policji odebrał telefon od 22-letniej mieszkanki Chełmka, która pilnie poprosiła o pomoc.

- Zawiadamiająca i jej koleżanka były na spacerze w lesie rozciągającym się pomiędzy Chełmkiem a Jaworznem. W pewnym momencie straciły orientację. Przez kilka godzin szukały drogi powrotnej do domu. W kierunku lasu pojechał jeden z patroli. Na podstawie informacji podawanych przez kobiety funkcjonariusze wytypowali rejon, w którym mogły się znajdować, a następnie z włączonymi sygnałami błyskowymi wjechali na drogę gruntową prowadzącą przez tę cześć lasu. Od czasu do czasu włączali sygnały dźwiękowe. Poczynione działania szybko przyniosły efekt. Mając telefoniczny kontakt z zagubionymi kobietami, po chwili usłyszeli, że dostrzegają one błyski i idą w stronę radiowozu. Panie choć zmęczone, bezpiecznie trafiły do swoich domów - informuje Małgorzata Jurecka, rzeczniczka oświęcimskiej policji.

Policjanci przypominają, że w dużym lesie łatwo jest zabłądzić, zwłaszcza wtedy, gdy podążą się poza wyznaczonymi ścieżkami lub kiedy zapadnie zmrok. Wtedy ważne jest aby, nie wpadać w panikę i idąc w jednym kierunku spróbować zwracać uwagę na charakterystyczne punkty np. drogę, linię energetyczną, co ułatwi lokalizację służbom ratunkowym. Niektóre z nadleśnictw oferują również specjalne aplikacje na telefon z mapą lasu, która po zainstalowaniu na komórkę nie potrzebuje dostępu do internetu.

Na tego rodzaju wycieczki, poza piknikowym prowiantem, zawsze warto zabierać ze sobą dobrze naładowany telefon komórkowy lub kompas.