Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Do poczytania w weekend

14.09.2018 19:30 | 0 komentarzy | 1 500 odsłona | red

Jak zwykle w piątek, zachęcamy do ciekawej lektury w lokalnym tygodniku. Zobaczcie zdjęcia naszych bohaterów i poczytajcie o ich życiu i pasjach.

0
Do poczytania w weekend
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojenny dziennik dziadka

To nie jest zwykła rozmowa, ale historia bardzo osobista. Stefan Jarguz był osobą ważną nie tylko dla mnie, ale i dla mojego kuzyna Szymona Jarosińskiego. Szymon jest historykiem. To on przestudiował dziennik dziadka, znaleziony w piwnicy rodzinnego domu. Dzięki tym zapiskom dowiedzieliśmy się, jak niezwykłym człowiekiem był dziadek Stefan - pisze Eliza Jarguz-Banasik.


Płaza bez tajemnic

Przed starym kościołem czeka grupka ludzi. Za chwilę przyjdzie proboszcz i otworzy drzwi. To właśnie stąd warto zacząć wycieczkę po Płazie. Najlepiej z przewodnikiem, by zajrzeć we wszystkie urokliwe miejsca. A sporo ich tu jest. O wrażeniach ze spaceru po wiosce pisze Eliza Jargu-Banasik


Śledzi każdego newsa

- Uważam, że w Chrzanowie dzieje się sporo ciekawych rzeczy, ale wymagają lepszego nagłośnienia. Coś mi się wydaje, że dział promocji w urzędzie miejskim jest trochę przeciążony - mówi Mateusz Ostrowski, bohater naszego cyklu Chrzanowianie w rozmowie z Łukaszem Dulowskim.

Ten tekst przeczytasz w całości TUTAJ


Z Żarek do Lichenia

Od ponad dwudziestu lat mieszka w pobliżu największej świątyni w Polsce. Niedawno został jej kustoszem. Ks. dr Janusz Kumala opowiada Markowi Oratowskiemu o swojej drodze do kapłaństwa i tym, co warto zobaczyć w Licheniu.


Góry rozwiązują problemy

Pochodzi z Podlasia, ale zafascynował się górami jako nastolatek. Dziś jest najstarszym uczestnikiem wycieczek organizowanych przez chrzanowski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. O tym, co daje mu wędrówka po szczytach i dolinach Wiesław Kurowski opowiada Markowi Oratowskiemu.


Czuję się obywatelką Europy

Anna Wocial-Kulińska z Trzebini razem z czytelnikami inych gazet lokalnych z całej Polski, pojechała na wizytę studyjną do Brukseli. - Wiedziałam, że Polska sporo korzysta z pieniędzy unijnych. Nie sądziałm jednak, że dostała ich tak wiele - mówi w rozmowie z Anną Jarguz po spotkaniu w Parlamencie Europejskim.


Pracowała na zamku Czocha

W czasach, gdy ten słynny dolnośląski zamek był siedzibą niemieckiego okupanta pracowała w nim pewna trzebinianka. Historię tę przybliża Lucjan Siewiorek.

 

Życzymy radości z czytania i miłego weekendu.

 

Zachęcamy do czytania "Przełomu" w wersji papierowej, ale można też sięgnąć po wydanie elektroniczne. Jest TUTAJ.