Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pogrzeb 1340 czerwonoarmistów na chrzanowskim cmentarzu (GALERIA, WIDEO)

27.06.2018 16:47 | 48 komentarzy | 12 086 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

W środę przy ul. Marchettiego w Chrzanowie oficjalnie pochowano żołnierzy Armii Czerwonej ekshumowanych ze zbiorowej mogiły w parku w Kościelcu. W uroczystości wzięli udział ich krewni, a także przedstawiciele Federacji Rosyjskiej.

48
Pogrzeb 1340 czerwonoarmistów na chrzanowskim cmentarzu (GALERIA, WIDEO)
Pogrzeb czerwonoarmistów na chrzanowskim cmentarzu odbył się w asyście honorowej żołnierzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

- To dla mnie bardzo ważny dzień - mówiła wzruszona Nadieżda Miniajło z Ukrainy.

Miała 2,5 roku, gdy jej ojciec - Leontij Gedz - zginął podczas walk o wyzwolenie Chrzanowa w styczniu 1945 roku. Razem z innymi żołnierzami poległymi na ziemi chrzanowskiej podczas II wojny światowej, spoczął w parku w Kościelcu. Po kilkunastu latach starań udało się doprowadzić do ekshumacji szczątków i przeniesienia ich na chrzanowski cmentarz komunalny.

Prace zakończyły się w lutym tego roku. Potem trzeba było wykonać pomnik i przygotować uroczystości pogrzebowe. Zajęły się tym służby wojewody. Oficjalna ceremonia odbyła się w środę.

Wzięli w niej udział krewni ofiar wojny, przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, IPN, PCK oraz lokalne władze samorządowe. Pogrzeb odbył się z wojskową asystą honorową. Modlitwę za zmarłych odmówili kapelani: katolicki i prawosławny. Do grobu symbolicznie złożono pięć ostatnich trumien, a następnie zebrani zapalili znicze i złożyli kwiaty na zbiorowej mogile, gdzie spoczywają szczątki 1340 osób.

 

Czytaj również