Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zmienia się rozkład jazdy pociągów. Na tory wraca Luxtorpeda

10.06.2018 11:15 | 3 komentarze | 15 918 odsłon | Marek Oratowski

Przed podróżą koleją warto sprawdzić godzinę odjazdu pociągu. Od 10 czerwca Przewozy Regionalne zmieniły rozkład jazdy, który ma obowiązywać do 1 września.

3
Zmienia się rozkład jazdy pociągów. Na tory wraca Luxtorpeda
Tak wygląda pociąg, który pod nazwą Luxtorpeda ma kursować z Krakowa do Zakopanego fot. archiwum UMWM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmiany wynikają m.in. z trwającej modernizacji linii kolejowej nr 133. Na odcinku Kraków Główny - Krzeszowice - Trzebinia ruch pociągów jest jednotorowy dwukierunkowy.

Od 10 czerwca do 1 września w porannym szczycie dowozowym do Krakowa i w popołudniowym szczycie odwozowym z Krakowa zachowany zostanie przejazd pociągów na całych trasach. Dla pozostałych pociągów zastosowana zostanie komunikacja łączona, z przesiadaniem z pociągu na autobus i odwrotnie. Przejazd komunikacją zastępczą odbywał się będzie na podstawie biletów kolejowych.

Przewoźnik poinformował, że od 11 sierpnia do 1 września w soboty w godzinach od 9.30 do 14.40 nastąpi przerwa w ruchu pociągów na odcinku Jaworzno Szczakowa - Trzebinia. W tych dniach wybrane pociągi będą kursować z zastosowaniem zastępczej komunikacji autobusowej i według zmienionego rozkładu jazdy.

Ponadto 18 sierpnia od godziny 9 do 15 nastąpi przerwa w ruchu pociągów na odcinku Libiąż - Oświęcim. W tym dniu pociągi będą kursować z zastosowaniem zastępczej komunikacji autobusowej.

Ciekawostką jest fakt, że 30 czerwca na trasę Kraków - Zakopane wyruszy przyspieszony pociąg Kolei Małopolskich. Internauci zdecydowali, że będzie nosił nazwę Luxtorpeda. Ma kursować w święta i każdy weekend wakacji.
Przypomnijmy, że Luxtorpeda była produkowana w chrzanowskim Fabloku. W 1936 roku jedna z nich ustanowiła niepobity dotąd rekord przejazdu na trasie Kraków - Zakopane, wynoszący 2 godziny 18 minut. Obecnie zgodnie z rozkładem jazdy podróż ma trwać 3 godziny i 11 minut.