Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Odpady wciąż się palą. W poniedziałek ulica Słowackiego będzie zamknięta

27.05.2018 20:56 | 13 komentarzy | 15 444 odsłon | Anna Jarguz

Pożar nie rozprzestrzenia się, ale nadal jest duże zadymienie. Strażacy nie przerywają akcji.

13
Odpady wciąż się palą. W poniedziałek ulica Słowackiego będzie zamknięta
W poniedziałek ul. Słowackiego nadal ma być zamknięta dla ruchu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Warunki są ciężkie. Strażacy sukcesywnie wymieniają się na miejscu akcji. W gaszeniu ognia bierze udział około 66 zastępów, w sumie 240-250 ratowników. Wspomagają nas również kadeci ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie - mówi Piotr Bębenek, naczelnik wydziału operacyjno-szkoleniowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

Mija 19 godzina akcji gaśniczej. Pożar wybuchł po godz. 1 w nocy z soboty na niedzielę. Wiele wskazuje na to, że było to podpalenie.

- Na tym etapie trudno mówić o przyczynie. Najważniejsze jest ugaszenie pożaru. Potem technicy kryminalistyczni wejdą w teren i zaczną działać - mówi Iwona Szelichiewicz z chrzanowskiej komendy policji.

Tymczasem wiele osób za zaistniałą sytuację obwinia władze powiatu, że nie zlikwidowały wcześniej śmietniska.

- Ten teren nigdy nie był i nie jest własnością powiatu. Nie jestem sądem, by wskazywać winnych. Winny powinien poczuć się ten, kto to podpalił. Podejmowałem wiele przedsięwzięć, by znaleźć pieniądze na uprzątnięcie tego bałaganu. To nie była prosta sprawa. Ostatnio przyszła odpowiedź z ministerstwa, że pieniędzy nie przekażą, bo to mogłoby spowodować ośmielenie potencjalnych naśladowców do porzucania tego typu odpadów - komentuje starosta Janusz Szczęśniak.

Na razie nikt nie mówi o kosztach akcji. Ostatni raz ogień na składowisku pojawił się w maju 2015 roku. Gaszenie pożaru kosztowało wówczas 100 tys. zł. Teraz na pewno będzie droższe.