Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Miliony poszły na kanalizację, a ludzie się nie podłączyli

25.05.2018 17:30 | 13 komentarzy | 7 267 odsłon | Marek Oratowski

Mieszkańcy wiele mówili o potrzebie budowy kanalizacji. A jak przyszło co do czego, do sieci nie podpięło się ponad osiem tysięcy osób.

13
Miliony poszły na kanalizację, a ludzie się nie podłączyli
Tadeusz Arkit gościł w LCK, gdzie odbywało się posiedzenie rady
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat pojawił się podczas piątkowej sesji libiąskiej rady miejskiej. Gościł na niej były burmistrz, szefujący obecnie "wodociągom".

- W ramach projektu "Gospodarka wodna w Chrzanowie" przyłączyło się do kanalizacji ponad 17 tysięcy osób. Jednak kolejnych osiem tysięcy mieszkańców Chrzanowa, Trzebini i Libiąża na to się nie zdecydowało. Tymczasem wiele osób wciąż czeka i marzy o takiej możliwości - zaznaczył Tadeusz Arkit.

Natomiast 118 osób skorzystało z tzw. abolicji i zgłosiło fakt nielegalnego podłączenia do kanału.
Na pytanie radnego Bogusława Gucika, jakie spółka ma możliwości zmiany tej sytuacji powiedział, że nikogo nie można zmusić do podpięcia sie do instalacji.

- Jedyną możliwością jest kontrola szczelności szamba oraz ilości wywożonych z niego ścieków. Jednak my możemy tylko podać służbom pewne dane, ale nie mamy kompetencji ezekucyjnych. Leży to po stronie zatrudnionych w urzędach pracowników ochrony środowiska - sprecyzował prezes RPWiK-u.
Liczba nie podłączonych może jeszcze wzrosnąć, bo w planie są kolejne inwestycje. Na przykład rozpoczyna się kanalizacja Żarek. W pierwszym etapie wybudowana zostanie przepompownia.

O tym, jakie inwestycje spółka zrealizowała i zamierza przeprowadzić w gminie Libiąż napiszemy w papierowym wydaniu "Przełomu".