Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Wolnoć Tomku w swoim domku, ale nie na balkonie

16.05.2018 13:11 | 0 komentarzy | 2 740 odsłony | red

Prawo nie zabrania rozpalania grilla nawet na balkonie w bloku, który traktowany jest jako integralna część mieszkania. Ale zanim wrzucimy kiełbaskę na ruszt, warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym na danym osiedlu. Przykładowo - w blokach administrowanych przez chrzanowską spółdzielnię za rozpalanie grilla na balkonie można zapłacić mandat.

0
Wolnoć Tomku w swoim domku, ale nie na balkonie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Amatorzy grilla powinni pamiętać, że mają się liczyć z prawami innych osób. Tymczasem zdarza się, że w ogóle o tym nie myślą. Dotyczy to szczególnie tych mieszkających na najwyższych piętrach w blokach. Wydaje im się, że skoro nad nimi już nikogo nie ma, dym z grilla nie będzie przeszkadzał. Jest on jednak uciążliwy także dla osób mieszkających obok i niżej. Dlatego niektórzy zarządcy nieruchomości w swoich regulaminach ujęli zakaz rozpalania grilla na balkonach. Zrobiła to między innymi Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chrzanowie.

- W stosunku do użytkowników nie przestrzegających postanowień regulaminu Zarząd Spółdzielni może stosować upomnienia, a w razie uporczywego i złośliwego przekraczania postanowień regulaminu - może kierować wnioski o ukaranie do właściwych organów -mówi prezes spółdzielni Aleksander Biegacz.

Co ciekawe, na balkonie można palić papierosy, choć ich dym także może być uciążliwy dla sąsiadów. Przepisy tego nie zabraniają. Nie wolno natomiast palić tytoniu na klatkach schodowych, w suszarni, windach czy innych pomieszczeniach ogólnodostępnych.

Co jeszcze wolno robić na balkonie w bloku, a czego nie? Tu przepisy nie są zbyt precyzyjne. Na pewno nie wolno składować materiałów łatwopalnych, żrących, cuchnących czy śmieci. Nie powinno się też trzymać starych mebli, aczkolwiek jednoznacznego zakazu nie ma. W czasie nieobecności właściciela nie mogą przebywać tam zwierzęta, na przykład psy. Wolno natomiast posiadać doniczki z kwiatami, o ile są zabezpieczone przez ściekaniem wody na balkon sąsiada.
(AJ)
Przełom nr 18 (1343) 9.5.2018