Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wierni przyszli skoro świt do kościołów, by się ucieszyć z pustego grobu

01.04.2018 08:49 | 1 komentarz | 4 921 odsłony | Marek Oratowski

W kościołach o szóstej rano była sprawowana rezurekcja. Parafianie poszli w wielkanocnej procesji za Hostią i figurką Jezusa Zmartwychwstałego.

1
Wierni przyszli skoro świt do kościołów, by się ucieszyć z pustego grobu
Procesja w kościele Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie rozpoczęła się przy grobie Pańskim, przy którym straż pełnili wcześniej górnicy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Rezurekcja z łaciny oznacza zmartwychwstanie. Wierni przy śpiewie pieśni wielkanocnych (m.in. "Zwycięzca śmierci") i bijących dzwonach przed rozpoczęciem mszy trzykrotnie okrążają kościół. W procesji obok Hostii w monstrancji niesiony jest zawsze z tej okazji krzyż ozdobiony czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego, stawiana potem na ołtarzu.

Do największej w regionie parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie mimo padającego deszczu na rezurekcję przyszło wielu wiernych. Gdy wychodzili z kościoła, by okrążyć świątynię, dopiero się rozjaśniało.

- Stańmy dziś przy pustym grobie Jezusa Chrystusa. Więc czy w tej sytuacji napełnię swoje serce lękiem i obawą, czy radością? Bo przecież dzięki Jego zmartwychwstaniu jest nadzieja, że i ja zmartwychwstanę - mówił w homilii ks. proboszcz Grzegorz Pieróg.

Podziękował parafianom za liczny udział w liturgii Triduum Paschalnego, podczas którego rozważali mękę Chrystusa.