Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Ekstremalna Droga Krzyżowa przyciąga coraz więcej chętnych

15.03.2018 16:44 | 2 komentarze | 7 422 odsłon | Marek Oratowski

W piątek 23 marca pielgrzymi ruszą w trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Każdy może zapisać się na nocną wędrówkę i zmierzyć ze swoimi ograniczeniami oraz doświadczyć duchowych przeżyć.

2
Ekstremalna Droga Krzyżowa przyciąga coraz więcej chętnych
W EDK w tym roku ma uczestniczyć prawie 100 tysięcy osób
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nawet 100 tysięcy osób w 20 krajach weźmie w tym roku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności (lub w niewielkich grupach) każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

- W EDK chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi do prawdziwej, głębokiej zmiany, otworzenia się na Boga i drugiego człowieka - podkreśla ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca Szlachetnej Paczki.

W tym roku na Ekstremalną Drogę Krzyżową już po raz czwarty można wyruszyć z Libiąża z Parafii Przemienienia Pańskiego w piątek 23 marca. Msza święta w intencji uczestników odbędzie o godz. 20. Potem wszyscy ruszą w drogę.

- Hasło EDK to "Droga Pięknego Życia". Szacujemy że w tym roku może wyruszyć 250 uczestników - mówi jeden z organizatorów Łukasz Brzózka.

Z Chełmka można iść do Piekar Śląskich lub Czernej, a z Krzeszowic do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisać można się tutaj.

Na wzór EDK po raz czwarty w tym samym dniu organizowana jest pielgrzymka z Trzebini do Czernej i z powrotem.
- Wystarczy przyjść 23 marca o godz. 18 pod kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini, skąd przejdziemy do Płok. Tam po mszy świętej całą grupą wyruszymy do Czernej, prowadząc rozważania przy okolicznych kapliczkach - tłumaczy lider grupy Artur Malczyk. W nocnej wędrówce spodziewa się udziału ponad 60 osób.