Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Powstaną pociągi wzorowane na fablokowskiej Luxtorpedzie

21.02.2018 22:52 | 13 komentarzy | 9 116 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 14:25

Za kilka lat po Polsce ma jeździć szybki pociąg wzorowany na przedwojennym, produkowanym w Chrzanowie. PKP Intercity podpisały w środę w tej sprawie list intencyjny z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

13
Powstaną pociągi wzorowane na fablokowskiej Luxtorpedzie
Luxtorpeda miała aerodynamiczne kształty fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program Luxtorpeda 2.0 to jeden z projektów realizowanych przez rząd w ramach przyjętej w ubiegłym roku Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, na potrzeby PKP Intercity w ciągu 4-5 lat powstaną nowoczesne lokomotywy i elektryczne zespoły trakcyjne. Mają jeździć z prędkością do 250 km/h. Projekt będzie kosztował około 3,7 mld zł.

Pociągi nazwano Luxtorpeda. To nawiązanie do motorowych wagonów spalinowych, wyprodukowanych w latach trzydziestych we Fabloku. To były takie "polskie Pendolino" sprzed 80 lat. W Chrzanowie powstało pięć egzemplarzy. Każdy został wyposażony w dwa silniki Diesla. Ze względu na niewielką długość (22,5 metra) przypominały bardziej szynobusy, niż pociągi. Osiągały zawrotną jak na owe czasy prędkość 115 km/h. W 1936 roku trasę z Krakowa do Zakopanego Luxtorpeda przejechała w niecałe 140 minut. To do dziś niepobity rekord.

Niestety, nie ocalał żaden egzemplarz, bo w latach 50. te luksusowe pociągi o aerodynamicznym kształcie trafiły na złom.