Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Mieszkańcy nie zgadzają się na spalanie odpadów w Elektrowni Siersza

13.02.2018 21:50 | 25 komentarzy | 10 302 odsłon | Anna Jarguz

Uczestnicy wtorkowego zebrania w Czyżówce są przeciwni modernizacji kotłów w zakładzie tak, by poza węglem, można było w nich spalać również paliwa alternatywne. Ich obawy budzi między innymi ich skład.

25
Mieszkańcy nie zgadzają się na spalanie odpadów w Elektrowni Siersza
Mieszkańcy głosują przeciwko planowanej inwestycji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie trwało prawie trzy godziny. Na liście obecności podpisały się 72 osoby. Było burzliwie. Zaczęło się od prezentacji przedstawicieli Tauronu, którzy pokrótce objaśnili, na czym inwestycja ma polegać. Przekonywali, że to szansa na dłuższe życie elektrowni.

- W 2021 roku zostaną tylko bloki nr 1 i 2. Zakład musi się zmierzyć ze stawianymi wymaganiami środowiskowymi. By je spełnić, będzie musiał przejść proces inwestycyjny albo zamknąć swoje źródła - stwierdziła Jolanta Domirska, kierownik zespołu ochrony środowiska w Tauron Energia SA.

Ludzie nie dali się jednak przekonać. Obawiają się, że spalanie tzw. RDF zaszkodzi przede wszystkim ich zdrowiu. Inwestycja wpłynie także na obniżenie wartości ich domów i gruntów. Nie zgadzają się również na wzmożony ruch tirów, które będą przywozić wsad do kotła.

- Zobaczyliśmy piękną reklamę. RDF to chwyt marketingowy, by ukryć, czym tak naprawdę są te odpady. Dotarłem do prezentacji, co to może być - opony, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne, odpady zwierzęce, trociny, ustabilizowane osady ściekowe. Tu następuje szantaż społeczeństwa, że jak się nie zgodzimy, to zamkną elektrownią. W Jaworznie powstaje nowy blok, to czemu tam nie ma współspalania - głos zabrał m.in. Marian Kokoszka, przewodniczący Rady Osiedla Siersza.

W środę, 14 lutego, kolejne spotkanie w tym temacie. Rozpocznie się o godz. 16 w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Gaj.