Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Nasza kranówka równie dobra, jak woda butelkowana?

14.11.2017 10:30 | 8 komentarzy | 5 643 odsłon | Marek Oratowski

Przedstawiciele chrzanowskich "wodociągów" przekonują, że warto pić wodę prosto z kranu. Dlaczego to rozwiązanie uważają za najlepsze?

8
Nasza kranówka równie dobra, jak woda butelkowana?
Prezes RPWiK Tadeusz Arkit przyzwyczaił się już do picia kranówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sonda

Jaką wodę pijesz najczęściej?

Wiele osób wybiera wodę butelkowaną, inni wolą gotowaną. Wciąż stosunkowo nieduży odestek mieszkańców chcąc się nawodnić odkręca po prostu kran i pije to, co z niego leci.

- Woda z naszych ujęć jest na tyle dobrej jakości, porównywalnej z wodami butelkowanymi, że nie wymaga dodatkowego uzdatniania poza usunięciem nadmiaru żelaza i manganu. Prewencyjnie ją też chlorujemy w odpowiednim stężeniu, by nie było w niej bakterii. Zawiera za to dużo wapnia i magnezu, których pozbywamy się w dużym stopniu w procesie gotowania. Jest też pod stałym nadzorem, bo często ją badamy - przekonuje Tadeusz Arkit, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie.

W jego ocenie ważny jest też czynnik ekonomiczny. Tysiąc litrów wody z kranu kosztuje 7 złotych. Za tę kwotę można kupić tylko kilka litrów butelkowanej wody.

- A więc kranówka jest jakieś 150 razy tańsza - wylicza prezes.
Dlatego przedstawiciele "wodociągów" kiedy tylko mogą zachęcają do picia surowej wody. Tak było choćby na niedawnym posiedzeniu komisji ochrony środowiska chrzanowskiej rady miejskiej.

Wiosną RPWIK zamontuje ogólnodostępne punkty czerpania wody w kilku centralnych punktach miast. Zdroje uliczne pojawią się na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie, Rynku w Trzebini oraz przy ulicy 3 Maja w Libiążu.