Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

11 Listopada zatańczyli na Rynku mazura i poloneza

11.11.2017 12:13 | 1 komentarz | 3 534 odsłony | Łukasz Dulowski

W chłodne sobotnie przedpołudnie zespół Krakowiaczek porwał do tańca uczestników obchodów odzyskania niepodległości, zorganizowanych na alwerniańskim Rynku.

1
11 Listopada zatańczyli na Rynku mazura i poloneza
Wspólne tańczenie poloneza na Rynku w Alwerni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw, po raz pierwszy, Krakowiaczek zaprezentował mazura. To jeden z naszych narodowych tańców. Później zaprosił do wspólnego poloneza. Burmistrz Tomasz Siemek przypomniał:

- 123 lata niewoli nie wystarczyły zaborcom, aby ducha patriotyzmu w Polakach zabić. Oni tę Polskę mieli cały czas w sercu. Bardzo ważne, żebyśmy o tych ludziach pamiętali. To nie tylko wielkie postacie, o których mówi się codziennie, o których uczymy się na lekcjach historii, ale to także ci prości ludzie, którzy w swoich domach mówili o Polsce, uczyli swoje dzieci, a później walczyli o to, żeby Polska znowu była Polską. Jesteśmy im winni pamięć i cześć za to, że dzisiaj, otwierając mapę świata, mamy możliwość zobaczyć na niej naszą ojczyznę - mówił. Czym dla nas dzisiaj jest patriotyzm? Nie musimy walczyć, przelewać krwi za ojczyznę, zostawiać rodzin, żeby iść i krzyczeć głośno „Polska". Ten patriotyzm to powinno być dobro wspólne, o które nie musimy już walczyć, ale musimy o nie dbać - stwierdził.