Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nawet burmistrzowie stanęli z puszkami. Rekordowe kwesty na cmentarzach

01.11.2017 18:22 | 5 komentarzy | 7 532 odsłon | Marek Oratowski

Wolontariusze 1 listopada przez sześć godzin kwesty na cmentarzu parafialnym w Chrzanowie zebrali 6.138,57 złotych na odnowienie starych nagrobków. To rekordowa suma w ośmioletniej historii akcji. Także w Libiążu nazbierali więcej, niż dotąd.

5
Nawet burmistrzowie stanęli z puszkami. Rekordowe kwesty na cmentarzach
Datki na chrzanowskim cmentarzu zbiera burmistrz Ryszard Kosowski w towarzystwie Krzysztofa Balisia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do akcji "Ratujmy chrzanowskie pomniki" przyłączyły się i tym razem osoby publiczne. Wśród kwestujących byli samorządowcy (m.in. burmistrz Ryszard Kosowski i starosta Janusz Szczęśniak), redaktor naczelna "Przełomu" Grażyna Kaim, dyrektor I LO Bożena Bierca.

Jednak większość wolontariuszy stanowili młodzi ludzie - harcerze i członkowie szkolnych kół PCK. Cztery puszki szybko się zapełniły. Okazało się, że było w nich 6.138,57 zł i pięć funtów angielskich (efekt ubiegłoroczej zbiórki to 5411 zł). Za pozyskane pieniądze zostanie odnowiony kolejny, czwarty nagrobek.

Odwiedziliśmy także cmentarz w Libiążu. Tam kwestowali strażacy, harcerze i samorządowcy, w tym burmistrz Jacek Latko i jego zastępca Hubert Szumniak. Także i tam padł rekord akcji odbywającej się po raz czwarty. W puszkach było 5.370,11 zł oraz 2 euro (w ubiegłym roku efekt zbiórki to niecałe pięć tysięcy).

- Za pieniądze, które nam zostały oraz z tegorocznej kwesty zamierzamy odnowić dwa pomniki sprzed drugiej wojny światowej - informuje phm. Jarosław Zając, komendant Związku Drużyn ZHP w Libiążu. Miejscowi harcerze - podobnie jak ich koledzy i koleżanki z Chrzanowa - we Wszystkich Świętych wystawili na cmentarzu honorowe warty.