Nie masz konta? Zarejestruj się

Wygiełzów

Lipowiec się rozpada. Są pieniądze na remont, ale nie ma kto go zrobić

20.10.2017 21:22 | 1 komentarz | 5 725 odsłon | Michał Koryczan

Zaplanowane na ten rok prace na średniowiecznym zamku nie dojdą jednak do skutku. Dlaczego?

1
Lipowiec się rozpada. Są pieniądze na remont, ale nie ma kto go zrobić
Zamek Lipowiec to jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zabytek zachowany jest w stanie trwałej ruiny. Ostatnie prace konserwatorskie przeprowadzone tu były w latach 60. ubiegłego wieku. Siarczyste mrozy oraz opady deszczu odciskają piętno na twierdzy.

W 2011 r. Lipowiec zaczął się rozpadać. Część zamku, w tym wieża z tarasem widokowym, dwukrotnie została na kilka tygodni zamknięta dla turystów. Wciąż niedostępne dla zwiedzających jest drugie piętro średniowiecznego zabytku, który z roku na rok jest w coraz gorszym stanie.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec dostało w tym roku pieniądze na remont twierdzy. Miał się rozpocząć w lipcu. Ze względu na przedłużającą się procedurę przetargową termin ten został przesunięty. Okazuje się jednak, że planowane roboty nie dojdą w tym roku do skutku.

- Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma. Jej oferta była jednak zbyt wysoka - mówi Piotr Bujakiewicz, zastępca dyrektora Muzeum w Wygiełzowie.

Zakończenie prac na Lipowcu planowane było na koniec października 2019 r. Wiele wskazuje, że przesunie się ono w czasie.

W tym roku prawdopodobnie nie uda się także przenieść do skansenu zabytkowego spichlerza z Bobrka. Dwa przetargi ogłoszone przez muzeum zakończyły się fiaskiem. Za pierwszym razem zgłosiła się jedna firma (oferowana cena zbyt wysoka), a za drugim już żadna.

Więcej na temat przetargowych problemów w kolejnym, 42. numerze „Przełomu".