Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Po tym odkryciu archeolodzy postanowili kontynuować poszukiwania

03.10.2017 16:39 | 1 komentarz | 8 739 odsłon | Marek Oratowski

W ostatnim dniu planowanych wykopów przy Muzeum w Chrzanowie archeolodzy trafili na ciekawy ślad. To sprawiło, że prace zostały przedłużone.

1
Po tym odkryciu archeolodzy postanowili kontynuować poszukiwania
Na dnie wykopu pojawił się bruk sprzed stuleci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od kilku tygodni trwają roboty poszukiwawcze przy chrzanowskim muzeum. W pobliżu budynku powstały trzy wykopy. Wcześniejsze dwa przyniosły znaleziska (m.in. dwie stare monety oraz fragmenty renesansowych kafli). Jak się okazało, także ziemia wydobywana z trzeciego miejsca kryła swoje tajemnice.

- Już mieliśmy zasypywać wykop, ale pan doktor nadzorujący prace jeszcze stwierdził, że warto go ostatni raz pogłębić. No i miał nosa odkrywcy. Bo oto nagle wyłonił się bruk sprzed kilku wieków - opowiada dyrektor muzeum Zbigniew Mazur. To oznacza, że prace będą kontynuowane, bo zezwolenie konserwatorskie na prowadzenie prac archeologicznych jest ważne do końca roku.

- Ten bruk to pierwsza odkryta przez nas warstwa użytkowa, będąca śladem po stojącym tu kiedyś dworze. Nie będziemy go niszczyć, by zejść niżej. Jednak w rogu, gdzie nie ma kamieni, zrobimy jeszcze mały sondaż, co się kryje pod spodem. Cały czas mam nadzieję na jakieś średniowieczne znaleziska - mówi dr Jacek Pierzak z Katowic.

Z drobniejszych znalezisk odkrytych w wykopie można wspomnieć o fragmentach renesansowej ceramiki, trzech kościach zwierzęcych oraz tzw. wytopkach ołowiu.

- To dobrze świadczy o tutejszych mieszkańcach, że nie wyrzucali zbyt wielu rzeczy na bruk - śmieje się archeolog.