Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Zamiast 9 Maja może być ulica Witolda Pileckiego

17.07.2017 14:21 | 0 komentarzy | 5 786 odsłon | Marek Oratowski

Do 21 lipca pełnoletni mieszkańcy gminy Libiąż mogą wybrać nowe nazwy dla trzech ulic, które muszą zostać zmienione w związku z dekomunizacją.

0
Zamiast 9 Maja może być ulica Witolda Pileckiego
Ankiety mogą wypełniać pełnoletni mieszkańcy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dotychczasowe brzmienie nazw ulic związanych z poprzednim systemem zakwestionował Instytut Pamięci Narodowej. Nowe zostaną wybrane przez wszystkich pełnoletnich mieszkańców. Każdy z nich może wypełnić ankietę. Druki w wersji papierowej są dostępne w urzędzie miejskim, LCK, w administracji targowiska, sekretariacie OPS-u oraz w sołtysówkach w Żarkach i Gromcu. Można je także pobrać tutaj.

W przypadku ulicy Wincentego Pstrowskiego w Żarkach nowymi patronami mają być Stanisław Wyspiański lub ks. Jan Mróz, długoletni proboszcz. Data 25 Stycznia ma dwie alternatywy. Pierwsza to 25 Stycznia 1831 roku, czyli data detronizacji cara Mikołaja I i ogłoszenia niepodległości. Druga propozycja dotyczy uczczenia Danuty Siedzikówny ps. Inka, bohaterskiej sanitariuszki Armii Krajowej. W przypadku ulicy 9 Maja mieszkańcy mają do wyboru aż trzy propozycje. Pierwsza to 9 Maja 1950 roku, data utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Kolejne propozycje to 8 Maja i Witolda Pileckiego. Do 21 lipca ankiety można złożyć w podanych wcześniej miejscach lub wysłać mailem na adres sekretariat@libiaz.pl.