Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

W Libiążu też będzie dekomunizacja

03.07.2017 08:43 | 7 komentarzy | 8 811 odsłon | Marek Oratowski

Dwie ulice w Libiążu i jedna w Żarkach muszą zmienić nazwy rodem z poprzedniego systemu. Tak nakazał Instytut Pamięci Narodowej. O ich nowych patronach zdecydują wszyscy mieszkańcy gminy.

7
W Libiążu też będzie dekomunizacja
W Żarkach jest ulica Wincentego Pstrowskiego. Jej nazwa ma być zmieniona
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

IPN na mocy ustawy dekomunizacyjnej zakwestionował trzy nazwy. Chodzi o ulice 9 Maja i 25 Stycznia w Libiążu oraz Wincentego Pstrowskiego w Żarkach. Muszą ulec zmianie. Natomiast do decyzji samorządowców zostawił pozostawienie w dotychczasowym brzmieniu ulic Partyzantów i Plac Zwycięstwa (i w związku z tym nie będzie zmian). Libiąscy radni zastanawiali się, jak wprowadzić w życie sugestie Instytutu. Odrzucili wniosek Wacława Drozdowicza, by niczego nie zmieniać, bo i tak nowe nazwy narzuciłby wojewoda. Tyle że mieszkańcy nie mieliby na nie wpływu.

Przeważył pogląd, by skonsultować nowych patronów z wszystkimi mieszkańcami gminy, którzy dostaną do wypełnienia ankiety. W ciągu tygodnia ma być gotowa lista nowych propozycji. Na przykład wstępnie w miejsce przodownika pracy Wincentego Pstrowskiego padły aż cztery propozycje nowych patronów: Stanisława Wyspiańskiego, doktor Barbary Lasoń, byłego proboszcza ks. Jana Mroza i prześladowanego przez komunistów ks. Józefa Lelito.

Zmieniona musi być też nazwa SP nr 3 w Libiążu, noszącej imię zamordowanego w 1944 roku przez Niemców partyzanta Gwardii Ludowej Stanisława Barana ps. Bolek. Na razie ma zostać bez patrona. Jednak w tym przypadku radni mają wątpliwości. Dlatego członkowie komisji edukacji zaopiniowali sugestię IPN negatywnie.

Co o zmianach sądzą mieszkańcy? Jednym jest wszystko jedno, inni przyzwyczaili się do dotychczasowej nazwy.
- Jesteśmy wioską górniczą, a nasz patron był górnikiem, więc niech tak zostanie - przekonuje Wiesława Matyja, mieszkanka ulicy Wincentego Pstrowskiego w Żarkach.