Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Jest wyrok w sprawie byłego burmistrza Trzebini

13.06.2017 14:56 | 7 komentarzy | 14 411 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik
Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:57

Chrzanowski sąd skazał Stanisława S. na rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Ma też zapłacić wysoką grzywnę i nawiązkę na rzecz gminy. Wyrok jest nieprawomocny.

7
Jest wyrok w sprawie byłego burmistrza Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Proces karny byłego burmistrza Trzebini rozpoczął się w ubiegłym roku. Prokuratura przedstawiła mu trzy zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Chodziło o wykorzystywanie służbowego samochodu do celów prywatnych, a także o naruszenie ustawy o zamówieniach publicznych przy zakupie citroena, który wcześniej gmina wzięła w leasing. Trzecia najgłośniejsza sprawa dotyczyła wybudowania na koszt gminy muru oporowego na prywatnej działce w Myślachowicach bez wymaganego pozwolenia na budowę.

- W ubiegłym tygodniu przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie zapadł nieprawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd przyjął, iż burmistrz w przypadku dwóch z zarzuconych czynów działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie lub innej osoby. Stanisław S. został skazany na łączną karę 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata. Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w tym rozmiarze było możliwe, gdyż zarzucane czyny miały miejsce przed wejściem w życie nowelizacji kodeksu karnego - mówi Elżbieta Jopek, Prokurator Rejonowy w Chrzanowie.

Były gospodarz Trzebini ma też zapłacić grzywnę w wysokości 22 tys. zł (220 stawek dziennych po 100 zł każda), zwrócić 835 zł za wykorzystanie służbowego auta do celów prywatnych. Sąd orzekł też wobec niego 5-letni zakaz zajmowania kierowniczych i nadzorczych stanowisk w organach administracji rządowej i samorządowej, instytucjach państwowych, samorządowych, a także spółkach skarbu państwa oraz spółkach komunalnych. Musi też zapłacić nawiązkę na rzecz gminy Trzebinia w wysokości 15 tys. zł, a także pokryć koszty i opłaty sądowe.