Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Domy nie zasłonią Lipowca

17.05.2017 18:15 | 2 komentarze | 6 429 odsłon | Michał Koryczan

Ani warzelnia piwa, ani kolejne budynki mieszkalne nie zostaną wybudowane w rejonie Podzamcza w Babicach. Co zatem może powstać w tym miejscu?

2
Domy nie zasłonią Lipowca
Widok na wzgórze zamkowe z ul. Krakowksiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas środowej sesji radni gminy Babice uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie Podzamcza w Babicach. Chodzi o ponad 18 hektarów gruntów pomiędzy ul. Krakowską, Zamkową i Harcerską, a południową granicą rezerwatu przyrody "Lipowiec", gdzie wznosi się średniowieczny zamek.

Samorządowcy odrzucili uwagi wnoszone przez właścicieli działek położonych w tym rejonie.

- Dokument wynika z konieczności ochrony tego miejsca. Zobaczcie, jak wyglądają zamki, gdzie domy się buduje przy samych murach - mówi Radosław Warzecha, wójt Babic.

Jeśli ktoś chciałby teraz wystąpić do urzędu o zgodę na postawienie tam domu, zostanie odesłany z kwitkiem.
U podnóża zamku nie powstanie też warzelnia piwa, wzorowana na historycznych warzelniach klucza lipowieckiego. Chcieli ją wybudować właściciele jednej z nieruchomości.

Co zatem może się pojawić na terenie "Podzamcza"? Nieopodal ul. Harcerskiej może powstać parking. Tam również (podobnie jak pomiędzy deptakiem, a ul. Krakowską) mogą stanąć m.in. wypożyczalnie sprzętu turystycznego, punkt informacji. Z kolei powyżej deptaku w grę wchodzi przede wszystkim rozbudowa skansenu.

Więcej na ten temat w kolejnym, 20. numerze "Przełomu".